W dokumencie z 16 października 1980 r. Służba Bezpieczeństwa typowała Jarosława Kaczyńskiego do internowania. Nie stało się tak z powodu przypadku. Nie przeszkadza to dzisiaj w absurdalnej zemście za lustracyjne kłopoty Lecha Wałęsy przedstawiać tego odważnego człowieka jako dekownika i tchórza – pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
Ponadto w nowym wydaniu tygodnika artykuł Historia nie do podrobienia, w którym Piotr Gontarczyk odnosi się do autentyczności teczki TW Bolka:
Nie ma wątpliwości, że teczki odnalezione w domu gen. Kiszczaka są autentyczne i opisują prawdziwą historię „Bolka”. Wprawdzie już kilka lat później bohater tych akt podniesie się z upadku i odegra wielką rolę w polskiej historii, ale donosy z pierwszej połowy lat 70. kładą się cieniem na jego zasługach
pisze historyk i politolog w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
„wSieci” kontynuuje również sprawę Komisji Weneckiej:
W wywiadzie dla „Gazety Współczesnej” prezes PiS mówi, iż „nie ma co kryć, że pewne błędy zostały popełnione; dotyczy to przede wszystkim przyjazdu Komisji Weneckiej”. I precyzuje, że chodzi mu przede wszystkim o złe przygotowanie tej wizyty przez rząd
pisze Jan Rokita. Ten sam temat staje się okazją do komentarza Bronisława Wildsteina, który pisze:
To, że opinia Komisji Weneckiej stanie się kolejnym narzędziem do ataku na wybrane w ostatnich wyborach władze, było więcej niż oczywiste dla każdego obserwatora sceny politycznej. Wizja bezstronnych arbitrów europejskich, którzy z perspektywy czystych procedur – jakby takie istniały w ludzkiej rzeczywistości – bez gniewu i uprzedzenia ocenią ostatnie wydarzenia w Polsce, była więcej niż naiwna
Tygodnik odnosi się również do kwestii związanych z Trybunałem Konstytucyjnym i Komitetem Obrony Demokracji. Piotr Skwieciński w artykule W pętli wskazuje, że narastający konflikt wokół sporu o TK doprowadzić może do pogłębienia wewnętrznego kryzysu państwa oraz anarchii. Nadzieje, że uda się doprowadzić do jakiegoś odprężenia w polskim konflikcie wewnętrznym, okazały się całkowicie płonne. Odwrotnie – kraj ewidentnie osuwa się w nową pętlę spirali. Przy czym sprawa Trybunału Konstytucyjnego jest ważnym czynnikiem tego osuwania. Autor artykułu wskazuje również, jak istotne będzie znaczenie orzeczenia Komisji Weneckiej: W ciągu najbliższych tygodni sytuacja, wedle wszystkich dostępnych danych, jeszcze się zaostrzy. Za sprawą zapowiadanej na 12 marca finalnej opinii Komisji Weneckiej. I bardzo jednoznaczna treść projektu werdyktu, i fakt, że Komisja błyskawicznie odrzuciła prośbę polskiej strony o odłożenie rozpatrywania sprawy ze względu na jego wyciek do mediów, pozwalają założyć, iż będzie ona fatalna dla Warszawy. Oczywiście weneckie opinie nie są obowiązujące — ale i Parlament, i Komisja Europejska uzależniały swoje postępowanie wobec naszego kraju właśnie od weneckiego werdyktu. Podobnie widzi sytuację Stanisław Janecki w artykule Stan przedwojenny – najbliższy okres może doprowadzić do poważnego kryzysu: 9 marca 2016 r. zacznie się w Polsce stan przedwojenny i będzie trwał może nawet do końca roku. Przedwojenny dlatego, że może on przejść w stan permanentnej wojny na poziomie konstytucyjnych organów i przy aktywnym udziale instytucji międzynarodowych, ale może też w stan wojenny się nie rozwinąć.
W nowym numerze tygodnika „wSieci” również kolejny dodatek „Fronda”, w którym autorzy starają się m.in. spojrzeć na stan cywilizacji europejskiej:
(…) Współczesne twory polityczne są często pasożytami, które tak długo żerowały na organizmach społecznych, aż wyssały z nich duszę
pisze we wstępie do dodatku Grzegorz Górny. Dodaje także:
Eric Voegelin do takich pasożytniczych tworów zaliczał narodowy socjalizm i komunizm, nazywając je gnozami politycznymi. Przejęły one bowiem te same schematy myślenia i działania jak gnostyckie sekty żerujące niegdyś na religii chrześcijańskiej.
Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 7 marca br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.