Nawet co ósmy Polak nie myje rąk przed posiłkiem, co piąty nie myje ich, gdy wraca do domu, a co czwarta kobieta i co drugi mężczyzna w ogóle nie myją rąk po wyjściu z toalety. Badania dowodzą, że blisko 70% chorób czy zakażeń spowodowanych jest właśnie przez nieumyte ręce. Zarazki, które w ten sposób pozostają na naszych dłoniach, mogą powodować m.in. biegunkę, salmonellę, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz zakażenie tasiemcem.
Higiena jest nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Jakiekolwiek braki w tym zakresie negatywnie odbijają się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale przede wszystkim na naszym zdrowiu. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny pozwala skutecznie neutralizować czynniki zagrażające naszej witalności, jak np. rozmaite bakterie i zarazki. Do najprostszej oraz zarazem jednej z najbardziej efektywnych metod pod tym względem należy bagatelizowane przez wielu mycie rąk.
Wydawać by się to mogło nieprawdopodobne, ale Polacy ciągle nie zdają sobie sprawy z tego ile mogą zyskać na tej banalnej wręcz czynności. Całe mnóstwo osób myje ręce zbyt rzadko, a co gorsza jeszcze więcej ludzi robi to niedokładnie. Zapominamy przede wszystkim o dwóch fundamentach podczas mycia rąk, czyli o mydle i ciepłej wodzie. Samo zmoczenie dłoni w wodzie nie usunie z nich zanieczyszczeń, tym bardziej jeżeli jest to zimna woda. Zdecydowanie za mało czasu poświęcamy również na higienę naszych rąk. Przeciętnie jest to ok. 5 sekund, a w takim czasie także nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich bakterii i zarazków z naszych dłoni. Prawidłowo wykonane mycie rąk powinno trwać ok. 40-60 sekund, co pozwoli nam usunąć niemalże wszystkie drobnoustroje.
Oczywiście należy pamiętać też o poprawnej technice mycia rąk. Przede wszystkim wcześniej należy zdjąć z nich jakąkolwiek biżuterię, gdyż pod nią również mogą kryć się bakterie. Gdy już będziemy myli ręce, poświęćmy więcej uwagi nie tylko palcom oraz wewnętrznym częściom dłoni, ale też i jej zewnętrznym częściom, opuszkom palców, paznokciom oraz wolnym przestrzeniom pomiędzy naszymi palcami. Takie mycie rąk gwarantuje wyeliminowanie jeszcze większej ilości bakterii, których na naszych dłoniach może znajdować się wg różnych szacunków nawet kilkadziesiąt milionów.
Po umyciu rąk należy je dokładnie wysuszyć. Warto wiedzieć, że suche dłonie zawierają ok. 1000 razy mniej bakterii niż dłonie wilgotne. Bardzo ważną kwestią jest tutaj odpowiedni dobór ręcznika. Używanie ciągle jednego i tego samego ręcznika sprzyja przenoszeniu się na nasze dłonie bakterii, natomiast skutecznie minimalizuje je używanie ręczniczków jednorazowych.
Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Badania dowodzą, że blisko 70% chorób czy zakażeń spowodowanych jest właśnie przez nieumyte ręce. Zarazki, które w ten sposób pozostają na naszych dłoniach, mogą powodować m.in. biegunkę, salmonellę, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz zakażenie tasiemcem. Na szczęście regularne i dokładne mycie rąk skutecznie zmniejsza prawdopodobieństwo tego typu zachorowań nawet o 90%.
Nasze dłonie powinniśmy myć jak najczęściej. Na co dzień nie zdajemy sobie nawet sprawy w jakich miejscach mogą być zarazki oraz że bardzo łatwo możemy je złapać. Tak naprawdę można je znaleźć wszędzie. Przykładowo są one na pieniądzach, klamkach i drzwiach (zwłaszcza toalet), na klawiaturach komputerowych, długopisach, a także w komunikacji miejskiej na siedzeniach i poręczach, za które trzymamy się w czasie jazdy. Stąd też należy umyć ręce zwłaszcza po powrocie do domu, przed i po jedzeniu, po wizycie w toalecie, po sprzątaniu oraz po kontakcie ze zwierzętami. Nie zastanawiajmy się nad tym również wtedy, kiedy mamy choćby najmniejsze podejrzenia co do obiektów, które dotykaliśmy.
Świadomość Polaków pod tym względem nie jest niestety taka, jaka być powinna. Nawet co ósmy Polak nie myje rąk przed posiłkiem, co piąty nie myje ich, gdy wraca do domu, a co czwarta kobieta i co drugi mężczyzna w ogóle nie myją rąk po wyjściu z toalety. Na szczęście część osób postanowiła „wziąć sprawy w swoje ręce”. W ten sposób powstała kampania społeczna, pt. „Cała Polska Myje Ręce”, którym głównym zadaniem jest mobilizowanie Polaków do mycia rąk oraz edukacja w tym zakresie zarówno małych, jak i dużych Polaków. Kampanię wsparli m.in. znani ludzie ze świata kultury i rozrywki, jak np. Łukasz Nowicki, Ilona Felicjańska, Tomasz Lubert czy Dorota Czaja. Wszystkie te osoby na swoich profilach w mediach społecznościowych pokazały się z kartką z nazwą kampanii, bądź też napisem promującym te przedsięwzięcie. Wolontariusze regularnie odwiedzają przedszkola oraz szkoły podstawowe, gdzie przeprowadzają lekcje na temat higieny mycia rąk. Nie są to jednak typowe lekcje, lecz zajęcia, podczas których dzieci poprzez zabawę uczą się jak, kiedy oraz dlaczego należy myć ręce. Po ich zakończeniu „właścicielom czystych rąk” rozdawane są dyplomy.
Jeżeli chcecie znaleźć więcej informacji na temat higieny mycia rąk lub zapoznać się z wieloma ciekawostkami na ten temat, kampanię „Cała Polska Myje Ręce” bardzo łatwo znajdziecie w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram oraz na portalu Youtube, z kolei miłośnicy przesyłania zdjęć i wideo od niedawna mogą ją śledzić na Snapchacie. Nie umywajmy rąk od mycia rąk.
Piotr Krupiński