Najważniejsze cytaty z rozmowy Wojciecha Biedronia z Prokuratorem Krajowym.
- Nowe zatrzymania i zarzuty w sprawie reprywatyzacji warszawskiej.
Bardzo dobrze oceniam działalność Komisji Weryfikacyjnej. Podejmuje istotne decyzje administracyjne, których Prokuratura nie mogłaby podjąć szybko i sprawnie jak to robi Komisja. Ponadto Komisja uzyskuje również nowe materiały dowodowe, które będą przydatny dla Prokuratury, co przełoży się na kolejne zarzuty prawno-karne. W czasie następnych dni, tygodni dojdzie do kolejnych działań prawno-karnych ws. reprywatyzacji warszawskich.
– mówił Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
- Kto sprawił, by mafiozi VAT mogli czuć się bezkarnie?
Pod koniec 2007 roku działał zespół współdziałający z ABW, który wypracował ograniczenia znacznym stopniu uniemożliwiające prowadzenie przestępczości paliwowej. Kiedy nastąpiła zmiana władzy wszystkie prace tego zespołu zostały zapomnienie. Grupy przestępcze zyskały nowe możliwości działania poprzez zmianę prawa.
– ujawnił Zastępca Prokuratora Generalnego Bogdan Święczkowski.
W Białymstoku prowadzone jest śledztwo dotyczące niedopełnieniu obowiązków lub przekroczenia uprawnień ważnych funkcjonariuszy publicznych, które umożliwiły funkcjonowanie tej przestępczości. (…) W sprawie pojawia się Sąd Najwyższy, ministerstwo finansów i ówczesna (lata 2008 - 2015 - red.) Prokuratura Krajowa, a później Generalna.(…)
– mówił Bogdan Święczkowski.
- Czy wytyczne prokuratora Krzysztofa Parchimowicza pomogły mafiom vatowskim?
W śledztwie (w Białymstoku - red.) pojawia się też ówczesny dyrektor Biura ds.Przestępczości Zorganizowanej, prokurator Parchimowicz i jego polecenie dotyczące interpretowania orzeczeń Sądu Najwyższego. To ze sobą korelowało i prawdopodobnie doprowadziło do różnego rodzaju nieprawidłowości w działaniach prokuratur. (…). Pan prokurator Parchimowicz mieni się być twórcą polskich prokuratur zajmujących się przestępczością zorganizowaną, a czytając jego pismo (wytyczne, które nakazywały śledczym korzystanie z kodeksu karno-skarbowego, zamiast karnego w związku z przestępczością VAT - red.), mam nieodparte wrażenie, że wzywa prokuratorów do ograniczenia aktywności prokuratorów w zwalczaniu mafii vatowskich. Śledztwo wykaże jakie wrażenia są prawdziwe. Niewątpliwie, to pismo wywołało negatywne reperkusje procesowe dla różnego rodzaju postępowań przeciwko mafiom vatowskim. Trzeba będzie wyjaśnić jak do tego doszło. Na szczęście niektórzy prokuratorzy podjęli działania, dzięki czemu udało się przeprowadzić niektóre postępowania.
– przyznał Prokurator Krajowy.
- Skala uderzenia w mafię VAT.
W tej chwili prowadzone jest blisko 700 śledztw dot. różnego rodzaju grup przestępczych zajmujących się wyłudzeniami VAT. Kwota uszczupleń podatkowych wynosi ok 14 mld. W tej chwili udało nam się zabezpieczyć już 700 mln zł. Według danych KGP łącznie kwota zabezpieczenia mienia wynosi ponad miliard złotych
—mówił w rozmowie z telewizją wPolsce.pl Bogdan Święczkowski, Prokurator Krajowy.
Na skutek moich poleceń ponad stokrotnie wzrosła skalana zabezpieczeń majątkowych wydawanych przez prokuratorów. W sierpniu 2016 r. wydałem polecania aby skoordynować wszystkie śledztwa ws. wyłudzeń VAT
— dodał.
- Bogdan Święczkowski o sprawie pobicia piłkarzy Legii.
Oczywiście, jeżeli takie informacje zostaną przekazane do prokuratury, ktoś poczuje się pokrzywdzony. Z relacji prasowych dowiedziałem się, że tam mogło dojść do naruszenia nietykalności cielesnej poszczególnych osób, to są przestępstwa prywatno-skargowe.
– stwierdził Prokurator Święczkowski.
Natomiast jezeli by doszło do innego rodzaju przestępstwa publiczno-skargowego, to oczywiście wtedy prokuratura z urzędu postępowanie wszczyna, ale musi takie informacje pozyskać. Nie wystarczy informacja prasowa. Myślę, że prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie tej sprawie się przyglądają.
– dodał prokurator. Święczkowski.
źródło: wpolityce.pl