Prawo i Sprawiedliwość przedstawia na konferencji w Katowicach projekt zmian w służbie zdrowia.Przy okazji politycy PiS mocno akcentują postawienie na opiekę medyczną w szkołach.
Narodowy Fundusz Zdrowia musi zostać rozwiązany – powiedział Bolesław Piecha podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości i ugrupowań z PiS współpracujących. O likwidacji NFZ mówiła również w sobotę na konwencji Beata Szydło, która jest kandydatem PiS na premiera jeli partia wygra w jesiennych wyborach parlamentarnych.
W trakcie panelu poświęconego systemowi zdrowia, Piecha wskazał, że w kwestii odpowiedzialności za zdrowie Polaków należy przywrócić kontrolę państwa.
Nie można takiego zadania powierzyć jakiejś instytucji, która nazywa się Narodowy Fundusz Zdrowia, która nie kieruje się słowem +każdy+, tylko kieruje się słowem "ubezpieczony". W związku z tym prosta jest konstatacja: ten Narodowy Fundusz Zdrowia musi zniknąć, musi zostać rozwiązany. Chcemy, żeby odpowiedzialność za zdrowie Polaków przejęło na siebie państwo. Czy ten system się sfinansuje? Tak. Sfinansuje się pod jednym warunkiem, że corocznie rząd – w trakcie debaty nad przyjęciem absolutorium - będzie z tego rozliczany
--powiedział Piecha.
Budżet na dany rok miałby być podzielony na część przekazaną do dyspozycji dla wojewodów, oraz ministra zdrowia - na zadania mające ogólnopolski charakter, w szczególności na finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych. W panelu poświęconym systemowi zdrowia poruszono również kwestie związane m.in. ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi seniorów (m.in. wdrożenie systemu szczepień, zwłaszcza przeciw grypie; rozwijanie sieci dostępnych placówek leczniczych i opiekuńczych dla seniorów) oraz dzieci (m.in. poprawienie dostępu do leczenia ortodontycznego).
Należy zapewnić wszystkim dzieciom szkolnym dostęp do opieki lekarskiej, stomatologicznej, pielęgniarskiej w miejscu ich nauki
--podkreślał sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. W kwestiach dotyczących POZ, Radziwiłł wskazał m.in., że „koordynatorem podstawowej opieki zdrowotnej powinien być lekarz rodzinny, który jest dobrze wykształcony” i ma „dużo kompetencji”.
Zapewniając odpowiednią liczbę lekarzy rodzinnych należy stworzyć im takie warunki, aby to, czego się nauczyli w okresie specjalizowania, mogli wykorzystać w praktyce, no i wreszcie należy zmienić system wynagradzania całej podstawowej opieki zdrowotnej, tak aby pobudzał do aktywności
--dodał Radziwiłł.
Likwidacja NFZ, dostępna dla wszystkich podstawowa opieka zdrowotna oraz przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach - to pomysły na poprawę jakości systemu ochrony zdrowia, które przedstawiła w sobotę na konwencji PiS również Beata Szydło. Dodała, że obecny system służby zdrowia jest krytykowany m.in. przez wielu lekarzy, którzy "chcą leczyć, a muszą zajmować się biurokracją". Podkreśliła, że nie jest normalnym to, że pielęgniarki muszą strajkować, po to by otrzymać należne wynagrodzenie.
Na pewno trzeba zlikwidować NFZ, na pewno służba zdrowia - ta podstawowa - musi być dostępna dla każdego. Mówimy o tym, że muszą być tanie leki, musi być dostępność do lekarza. Przede wszystkim trzeba zrobić coś co postulujemy już od dłuższego czasu, czyli przywrócenie medycyny szkolnej. W Polsce dzieci muszą mieć naprawdę dobrą opiekę medyczną
--stwierdziła Beata Szydło.