Mamy wakacje! Nasze dzieci po roku nauki w szkole wyjeżdżają na upragniony wypoczynek. Rodzicu sprawdź czy twoje pociechy będą w bezpiecznym i sprawdzonym miejscu. Przeczytaj nasz poradnik
Sprawdzenie organizatora kolonii
Organizator kolonii, obozu musi zgłosić wyjazd do kuratorium oświaty właściwego ze względu na siedzibę organizatora. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu musi podać miejsce wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczbę uczestników, zatrudnionej kadry oraz program pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki tym informacjom wizytatorzy mogą skontrolować miejsca wypoczynku nie tylko przed, ale i w trakcie pobytu dzieci. Podobne kontrole może przeprowadzać straż pożarna i sanepid. Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora w specjalnie utworzonej bazie wypoczynku na stronie wypoczynek.men.gov.pl Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane obozy,kolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze.
Bezpieczna opieka
Każdy organizator jest zobowiązany m.in. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz zatrudnienia wykwalifikowanej kadry sprawującej właściwą opiekę wychowawczą. I tak, kierownikiem wypoczynku może być osoba, która: posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, jest pełnoletnia, ma co najmniej średnie wykształcenie, ma zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku, posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych. Wychowawcą wypoczynku może zostać osoba, która także posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, jest pełnoletnia, ma co najmniej średnie wykształcenie, ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku. Rodzicu, wymagaj od organizatora, z którym wyjeżdża Twoje dziecko, aby przed wyjazdem przekazał wszystkie istotne informacje o wypoczynku.
Ilu wychowawców musi być na wyjeździe?
Pod opieką jednego wychowawcy nie może być więcej niż 15 dzieci do 10 roku życia. W przypadku starszych dzieci liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób. Gdy uczestnikami kolonii są dzieci i młodziej niepełnosprawna wymagająca stałej opieki lub pomocy to ta grupa .dzieci pozostających pod opieką jednego wychowawcy oczywiście się zmniejsza. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Jeżeli obóz organizowany jest w formie innej niż „zwykły wypoczynek” – np. obóz sportowy, spływ kajakowy kadra musi zostać uzupełniona o osoby posiadające dodatkowe uprawnienia.
Niepokojące sygnały o przebiegu wypoczynku
Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o sytuacji, np. na kolonii, powinni zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej