We wtorek, 12 listopada 2019 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert „Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny”, na który zostali zaproszeni kombatanci, osoby represjonowane i działacze opozycji antykomunistycznej, a także przedstawiciele młodego pokolenia Polaków. Wydarzenie organizowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości, będzie symbolicznym oddaniem hołdu działaczom podziemia niepodległościowego, powstańcom, więźniom i wszystkim ofiarom pierwszej i drugiej wojny światowej, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas tegorocznego koncertu gościem honorowym będzie Pan Józef Walaszczyk, polski „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który podczas II wojny światowej uratował przed zagładą kilkadziesiąt osób narodowości żydowskiej, a który kończy właśnie 100 lat.
Wydarzenie, jak co roku, organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja Cultura Memoriae w partnerstwie z Filharmonią Narodową w Warszawie, Instytutem Pamięci Narodowej i Związkiem Powstańców Warszawskich. Sponsorem przedsięwzięcia jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
Koncert „Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
12 listopada 2019 r., Warszawa godz. 18:00 – Filharmonia Narodowa, ul. Sienkiewicza 10
W programie koncertu usłyszymy znaną polską pieśń patriotyczną w wykonaniu muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej. Muzykę do „Warszawianki” skomponował Karol Kurpiński, wybitny muzyk i dyrygent z czasów klasycyzmu i romantyzmu. Prapremiera pieśni miała miejsce 5 kwietnia 1831 roku w Teatrze Narodowym w wolnej od Rosjan Warszawie. Przełożył ją na język polski Karol Sienkiewicz, brat Henryka Sienkiewicza. Do dziś pieśń cieszy się popularnością podczas uroczystości wojskowych i patriotycznych.
W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmi również Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki – ostatnie ukończone dzieło Stanisława Moniuszki, mające swoją premierę 11 grudnia 1869 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, na 3 lata przed śmiercią kompozytora. Libretto autorstwa Jana Chęcińskiego zostało oparte na motywach tragedii Casimira Delavigne'a pod tym samym tytułem.
W drugiej części tego wyjątkowego wydarzenia publiczność usłyszy koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Marka Brachy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza. Nie zabraknie także patriotycznej poezji w recytacji Adama Tkaczyka.
Na wydarzenie obowiązują zaproszenia.