Kilkanaście okładek dzienników i gazet z całego świata znalazło się na łamach tygodnika „ABC” – na wszystkich czołówkach masakra w Paryżu. W ten sposób „ABC” rozpoczyna temat tygodnia – „Terror w Europie”.
W kolejnych artykułach dziennikarze próbują znaleźć odpowiedź na pytanie – „Kiedy terroryści uderzą w Polsce”, a także analizują jak terroryzm islamski zmienia Europę na naszych oczach. Przypominają też wstrząsające kalendarium zamachów – od 2001 roku, gdy 11 września w Nowym Jurku runęły wieże WTC. Nowe wydanie „ABC” dostępne w kioskach od poniedziałku, 23 listopada.
13 listopada 2015 r. zapisze się na kartach historii jako „czarny piątek” dla Francji, dla Europy. Atak terrorystyczny - a raczej taktycznie perfekcyjnie skoordynowane ataki terrorystyczne - w różnych miejscach Paryża, w których zginęło co najmniej 129 osób, był śmiertelnym ciosem zadanym francuskiemu państwu, które pomimo nowych i zaawansowanych możliwości kontroli nie było w stanie ochronić swoich obywateli. Zbrodnicze zamachy były także atakiem na polityczny krajobraz Francji, ponieważ istnieje możliwość, że Francja przesunie się na prawicowe, o ile nie na skrajnie prawicowe pozycje. Uwidoczniły one również całkowitą klęskę integracji muzułmanów w Europie – czytamy na łamach „ABC”.
Nikt w Polsce nie pyta już „czy”, ale „kiedy” dżihadyści zdecydują się na zamach lub inne działania terrorystyczne na terenie naszego kraju. Z informacji, do których dotarł tygodnik „ABC”, wynika, że komórki wsparcia logistycznego dżihadystów działają już na terenie naszego kraju. Czy ISIS zagrozić może szczytowi NATO oraz Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie? Wiele wskazuje na to, że tak!
Zdenerwowanie i atmosfera niepewności w polskich służbach specjalnych nie może dziwić. Od wielu miesięcy służby sprawdzają informacje na temat powstających w Polsce komórek logistycznych dżihadystów. Coraz więcej jest też oficjalnych opinii, że wybór Polski jako kolejnego celu ataków to logiczna konsekwencja terrorystycznego toku myślenia.
„Żaden kraj nie może się czuć bezpiecznie. Nawet Polska, która nie jest na pierwszej linii ataku terrorystów, może stać się ich celem, zwłaszcza ze względu na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży.
Globalizacja coraz bardziej daje nam się we znaki i jeśli jeszcze nie w tym roku, to w najbliższym boleśnie możemy to odczuwać” – mówił w wywiadzie dla „Polska The Times” generał Roman Polko, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – przypomina „ABC”. Czy pozostaje nam się zatem tylko bać i czekać? Nowy rząd podejmuje już pilne działania zaradcze.
Zamach w Paryżu rozpoczął też po raz kolejny dyskusję na temat niekontrolowanego napływu do Europy uchodźców i imigrantów z Syrii. Na ten temat m.in. mówi tygodnikowi „ABC” niemiecki dziennikarz, historyk i nauczyciel akademicki, wieloletni publicysta ZDF – prof. Guido Knopp. Wywiad kończy jednak dość optymistycznie.
„W ostatnim stuleciu żadna organizacja terrorystyczna nie wygrała w Europie wojny, którą sama rozpętała. Ani sowieccy anarchiści czy włoscy faszyści, ani - w nowszej historii - terroryści z RAF (Frakcji Czerwonej Armii) nie mogli odnieść zwycięstwa. Jestem przekonany, że także Państwo Islamskie zapisze się w historii porażką. Żeby sobie jednak z tym poradzić, musimy nieugięcie ubiegać się o nasze wartości, opierając się na państwie prawa. Do tego należy konsekwentne obnażanie tzw. stowarzyszeń kulturalnych w Europie, które w rzeczywistości propagują nie tyle kulturę, co przemoc, będąc zakamuflowanymi wylęgarniami dżihadystów” – mówi w wywiadzie dla tygodnika „ABC” prof. Knopp.
Więcej na temat zmieniającej się pod wpływem zagrożenia Europy w nowym wydaniu „ABC – tygodnika aktualnego, bezkompromisowego i ciekawego” dostępnego w sprzedaży od 23 listopada. W tygodniku jak co tydzień zestaw emocjonujących i zaskakujących artykułów do przeczytania. Zapraszamy do lektury i na stronę tygodnika www.abctygodnik.pl oraz na profil ABC na Facebooku - www.facebook.com/ABCtygodnik