Dachau to najstarszy niemiecki obóz koncentracyjny. Powstał zaraz po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Zginęło w nim w nim około 9 tys. Polaków, w tym setki duchownych. Właśnie mija 70. rocznica wyzwolenia jego więźniów przez wojska amerykańskie.
W obozie koncentracyjnym w Dachau jako pierwsi wylądowali polityczni przeciwnicy Adolfa Hitlera, który kazał stworzyć obóz w 1933 roku, zaraz po dojściu do władzy. W czasie wojny trafiło tam ok. 250 tys. ludzi - Niemców, Żydów, Polaków. Zginęło 148 tys. z nich.
W Dachau śmierć poniosły setki duchownych z całej Europy. Wśród nich najwięcej było kapłanów katolickich z Polski. Niemieccy strażnicy obozu słynęli z poniżania duchownych. Kapłani, którym udało się przeżyć okrucieństwa obozu i wojny twierdzą, że ocaleli głównie dzięki wytrwałej modlitwie, dlatego co roku pielgrzymują do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. To właśnie do niego modlili się, przebywając w obozie w Dachau.
Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku przez Amerykanów. Co roku odbywają się tam spotkania polskich i niemieckich duchownych, którzy razem modlą się o pokój i pojednanie na świecie.