Chcąc być posiadaczem broni palnej, trzeba spełnić ściśle określone wymagania prawne. Aby zdobyć pozwolenie, przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni sejf do jej przechowywania. Przepisy prawne dokładnie określają rodzaj urządzenia, jakie się do tego nadaje, a polski rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań.
Sprawę przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji opisuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014r. Zgodnie z nim posiadana broń i amunicja musi być ewidencjonowana. Na czas przechowywania broń ma mieć odłączony magazynek oraz być rozładowana i co najważniejsze musi być umieszczona w magazynie broni lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 (według normy PN-EN 14450).
Instytucją, która dopuszcza w Polsce takie urządzenia do użytkowania jest Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Wydaje on certyfikat zgodności z odpowiednią normą europejską. Wybór sejfów spełniających te specjalne wymogi jest naprawdę szeroki i na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego – opiniuje Anna Drożdżowska, Konsultant marketingu Konsmetal.
Dedykowana przechowywaniu broni seria to sejfy MLB oraz model SLB. Z racji rozmiarów głównie przeznaczone są dla właścicieli broni długiej, której w zależności od modelu można schować od 5 do nawet 14 sztuk. Dodatkowo zmieszczą się tam także wszelkie akcesoria, amunicja oraz broń krótka. Tę można trzymać także w standardowych produktach, oczywiście o ile posiadają odpowiednie certyfikaty. Przykładem są sejfy meblowe ML oraz lekkie SL. Istnieje możliwość wyposażenia ich w uchwyty na broń krótką, a także zamontowania w nich skrytki indywidualnie zamykanej. Ta opcja ma pozytywne opinie, ponieważ pozwala odseparować broń wraz z amunicją i całym dodatkowym sprzętem od reszty przedmiotów. To bardzo dobre rozwiązanie jeśli dostęp do sejfu ma więcej niż jedna osoba.
11 osób wzięło udział w dyskusji
Drugie zdanie i już błąd merytoryczny :P
To chyba reklama sejfów. Nie dość, że pełno błędów merytorycznych (powyższe przepisy dotyczą przedsiębiorców, a nie osoby fizyczne), to do tego o dbaniu o broń nie dowiedziałem się niczego. Szkoda czasu.
Żenująca reklama, pełna błędów i nieścisłości
W sumie koledzy juz napisali wszystko, wiec nie mam nic do dodania ;)
Mam w du.....żym poważaniu przepisy prawne dot.przechowywania broni. Zeby znależć moją broń musieliby rozebrać mój dom cegła po cegle,przechowuję broń bez żadnych zas...ych szaf.Jestem wolnym człowiekiem i nikt nie będzie mi narzucał ,żadnych faszystowskich przepisów jak mam dbać o swoją własność.
Zgodnie z obowiązującym prawem stosowanie norm (PN-EN) nie jest obowiązkowe, więc samo rozporządzenie jest obarczone błędem.
Jest kilka innych firm produkujące sejfy do przechowywania broni: NOVCAN, STALPOL, HARTMANN TRESORE, ODYNIEC, METALKAS ... i wiele innych. A teraz do samego artykułu: Kilka błędów merytorycznych. Aby dostać pozwolenie na broń sejf nie jest konieczny. Jest on potrzebny z chwilą zakupu pierwszej sztuki broni, ale i to nie do końca, Broń można przechowywać w sejfie innego posiadacza broni. Nie ma również żadnego przepisu nakazującego przechowywanie broni rozładowanej. Dotyczy to jedynie podmiotów, które przechowują broń w magazynie broni. Osoba prywatna posiadająca pozwolenie może broń przechowywać załadowaną, a nawet z nabojem w komorze nabojowej i z napiętym kurkiem. Ale wszyscy mi znani posiadacze broni przechowują broń rozładowaną, nie dlatego że ktoś im tak każe, ale dlatego że tak jest lepiej i bezpieczniej. Wewnętrzne skrytki są według mnie bez sensu. Ja w swoim sejfie zamek wewnętrzny od razu wymontowałem aby nie pilnować dodatkowego klucza. Jak ktoś nielegalnie otworzy zamek główny (ten od otwierania sejfu) to otwarcie wkrętakiem zamka typu "EuroLock" tym bardziej nie sprawi żadnych problemów. Nie ma sensu również "oseparowywanie" broni i amunicji od pozostałych przedmiotów. Akcesoriów do broni (wyciory, płyny do czyszczenia, kabury itp.) również nie trzeba przechowywać w sejfie. Można ale nie ma takiej potrzeby. W sejfie obowiązkowo trzyma się broń i amunicję.
Znów wracam do onetu. Tam jakoś bardziej rzetelnie tematy odpowiadają opisom. Żenada.
Pozdrawiam kolegów powyżej, którzy wypowiadają się na temat, o którym mają tylko połowiczne info ;) Czytał któryś z was w ogóle tę ustawę?
W POlsce prawo do posiadania i używania broni dotyczy mafii państwowej , agentury , obcych formacji zbrojnych i elementu kryminalnego , tak de facto . A przy okazji : tzw. polski związek strzelectwa sportowego , jako ubecka ekspozytura - razem z towarzystwem trzymającym nad nim bolszewicki parazoll - powinien być zlikwidowany . Subito !
Czyli co posiadasz broń nie legalnie bo dzielnicowy po rejestracji broni przychodzi do domu sprawdzić sposób przechowywania. Przynajmniej ośle mógł byś się tego dowiedzieć zanim napiszesz bzdury.