W najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” przypominamy legendę wybitnego polskiego generała, Józefa Hallera. Piszemy o obecności Hallera w zbiorowej pamięci naszych rodaków. Najnowszy numer najpopularniejszego pisma historycznego w sprzedaży od 21 lipca br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.
Legendarny „Błękitny generał” był jednym z najbardziej znanych oficerów w Wojsku Polskim – pisze Krzysztof Tarka w najnowszym numerze tygodnika „wSieci Historii”. Autor przypomina wczesne lata życia wybitnego polskiego żołnierza: – Józef ukończył gimnazjum niemieckie. Następnie uczył się w niższej wojskowej szkole realnej w Koszycach na Słowacji i wyższej wojskowej szkole realnej w Mährisch Weisskirchen (obecnie Hranice w Czechach). W latach 1892–1895 studiował na wydziale artylerii Akademii Wojskowo-Technicznej w Wiedniu, po czym przez kilkanaście lat służył w armii austro-węgierskiej. W 1911 r. w wieku 38 lat kpt. Haller ze względu na zły stan zdrowia został przeniesiony do rezerwy – pisze Krzysztof Tarka.
Na łamach najnowszego tygodnika „wSieci Historii” Zbigniew Hubert przypomina o tym, że w latach 1665–1666 doszło do wojny domowej z krwawym finałem w postaci bratobójczej bitwy, która miała miejsce pod Mątwami na Kujawach 13 lipca 1666 r. Dwór królewski związał kwestię przeprowadzenia reform systemowych z przeprowadzeniem elekcji następcy Jana Kazimierza: - Bezdzietna para królewska uznała bowiem system sukcesji tronu Rzeczypospolitej za główną wadę ustrojową. W efekcie król szybko zaczął tracić poparcie mas szlacheckich, ze względu na swoje pozaprawne działania. Przeprowadzenie elekcji vivente rege godziło przecież w podstawy ustrojowe wyrażone w Artykułach henrykowskich, czyli polskiej prakonstytucji.
Piszemy także o tym, jak niemiecka prasa okupacyjna wydawana po polsku odnotowała fakt Powstania Warszawskiego. W artykule Piotr Łysakowski proponuje spojrzeć na Powstanie przez pryzmat polskojęzycznej prasy okupacyjnej wydawanej w Generalnym Gubernatorstwie – „Nowego Kuriera Warszawskiego” i „Gońca Krakowskiego”.
Odnotowujemy również to, iż wyczekiwana od lat ustawa dekomunizująca przestrzeń publiczną Polski nareszcie weszła w życie. Jak można się było spodziewać, obrońcy bolszewickiej symboliki natychmiast rozpoczęli frontalny atak na nowe prawo nakazujące jej usunięcie – pisze Piotr Mazurek.
Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.