Kalifornia, niegdyś nazywana Stanem Niedźwiedzi, to jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazu miejsc na terenie Stanów Zjednoczonych. Z czego zasłynęła i dlaczego do dziś pozostaje tak popularna? Poznaj najciekawsze historie i atrakcje, trzeciego pod względem wielkości stanu USA. Wydawnictwo Techland zaprasza w wyjątkową podróż po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych za kółkiem legendarnych amerykańskich ciężarówek – Peterbilt i Kenworth.
Kalifornia jest najludniejszym oraz trzecim co do wielkości (po Alasce i Teksasie) stanem USA. To najbogatszy obszar Stanów Zjednoczonych, który jako samodzielne państwo mógłby znajdować się na 8. miejscu największych gospodarek światowych. W jego centrum znajduje się Dolina Kalifornijska, jeden z najbardziej wydajnych rolniczo obszarów na świecie, a Dolina Śmierci, także położona na terenie Kalifornii, to najniższy punkt Ameryki Północnej (86 m p.p.m.).
Historie i stanowe legendy
W końcu XVIII wieku Kalifornię skolonizowali hiszpańscy osadnicy, w związku z czym została częścią wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Niepodległość uzyskała w 1821 roku, stając się tym samym częścią Meksyku. Powstanie osadników amerykańskich i wojna meksykańsko-amerykańska (lata 1846–1848) doprowadziły do przyłączenia Kalifornii do Unii jako 31 stanu Ameryki Północnej.
Kalifornia początkowo była nazywana Stanem Niedźwiedzi, ze względu na bardzo częste występowanie na jej obszarze dzikich zwierząt (głównie Grizzly). Jednak, gdy tereny zaczęto industrializować, a populacja niedźwiedzi gwałtownie spadła, Kalifornię przemianowano na „Złoty Stan”. Wizerunek niedźwiedzia grizzly na stanowej fladze Kalifornii również nie jest przypadkiem. Upamiętnia zwierzę o imieniu Monarch, które zostało schwytane i przetransportowane w 1899 roku do San Francisco. Niedźwiedź, do końca swojego życia (1911 roku) był główną atrakcją Parku Golden Gate.
W XIX wieku, na wieść o odkryciu złóż złota w okolicach San Francisco, wybuchła tzw. Gorączka Złota. Dzięki masowemu napływowi osadników i poszukiwaczy złota stan zaczął się bardzo szybko rozwijać, czego doskonałym przykładem jest San Francisco, które z niewielkiej osady przeistoczyło się w zaludnione, prężnie działające gospodarczo miasto.
Główne punkty turystycznej mapy
To właśnie z San Francisco, popularnie nazywanego Miastem Mgieł, najczęściej zaczyna się wielką podróż przez zachodnie wybrzeże USA. Znajduje się tam jeden z najpiękniejszych mostów świata. Golden Gate przyciąga rzesze turystów i widnieje w przewodnikach jako jedna z najsławniejszych atrakcji turystycznych Ameryki. W mieście z charakterystycznymi stromymi wzgórzami i ulicami, można znaleźć dodatkowe atrakcje do zwiedzania. Do najpopularniejszych należą: więzienie Alcatraz, Coit Tower, tramwaje linowe, fabryka czekolady Ghirardelli czy chińska dzielnica – Chinatown.
Kalifornię najlepiej zwiedzać, przejeżdżając wyjątkowymi autostradami tego stanu. Highway 1, czyli Kalifornijska Jedynka, znajduje się w czołówce rankingu dróg położonych w najbardziej malowniczych miejscach na świecie. Przebiega wzdłuż Pacyfiku i można przemierzyć nią całą Kalifornię. Z kolei Route 66 – popularnie nazywana Matką Drogą, to najdłuższa trasa Stanów Zjednoczonych oraz najpopularniejsza autostrada świata. To właśnie podczas przejażdżki autostradą nr 66, mijając stare, porzucone samochody, kameralne knajpki i małe stacje benzynowe, najmocniej odczuwalny jest klimat kultowej, znanej z filmów Ameryki.
To z czym najmocniej kojarzona jest Kalifornia w popkulturze to bez wątpienia Hollywood, czyli filmowa dzielnica Los Angeles – najważniejszy ośrodek światowej kinematografii. Pierwsze studio filmowe w Hollywood to Nestor Studio, które założone zostało już w 1911 roku. Obecnie do największej trójki zaliczają się: wytwórnia Sony Pictures Entertainment z 17% udziałem w rynku Ameryki Północnej, Warner Bros. Entertainment oraz The Wald Disney Company.
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Los Angeles jest Hollywood Walk of Fame – aleja sław przy Hollywood Boulevard, gdzie od 1960 roku można podziwiać wmurowane w chodnik gwiazdy z nazwiskami największych postaci filmu, muzyki, teatru, radia i telewizji. Co ciekawe, aby zostać nominowanym do tego wyróżnienia, należy wcześniej uiścić opłatę w wysokości 30 000 dolarów!
Przechadzając się aleją sław, warto także zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu bulwaru kino Dolby Theatre (daw. Kodak Theatre), w którym odbywają się uroczyste premiery i wielkie oscarowe gale.
Ze względu na wyjątkowy charakter upalnego, rozrywkowego stanu Kalifornia, jest ona obowiązkowym punktem podróży przez Amerykę Północną. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – pasjonaci architektury, miłośnicy natury i zapaleni fotografowie wyjątkowych krajobrazów, ale przede wszystkim najwięksi fani amerykańskiego kina. Zanim jednak zdecydujesz się na wyprawę szlakiem najciekawszych turystycznych punktów na mapie Stanów Zjednoczonych, przekonaj się jak wyglądają skąpane w słońcu tereny stanu Kalifornia z perspektywy kierowcy legendarnej amerykańskiej ciężarówki.
Firmy IMGN.PRO i Techland wraz z SCS Software zapraszają w podróż przez spalone słońcem zachodnie wybrzeże USA. Rozpocznij swoją podróż za kierownicą jednego z kultowych amerykańskich trucków - Peterbilta lub Kenwortha i zdobywaj kolejne amerykańskie szosy, przewożąc ładunki w coraz odleglejsze punkty na mapie Stanów Zjednoczonych. Twórcy American Truck Simulator pracują nad przeskalowaniem mapy w grze, tak aby odczucia związane z jazdą bardziej odpowiadały rzeczywistości: dzień i noc będą dłuższe, a trasy pokonywane zdecydowanie wolnej. To nie będzie jednak zwykłe "rozciągnięcie" mapy - oznaczone na żółto odcinki tras zostaną dobudowane "od podstaw".
Gra American Truck Simulator dostępna jest wersji pudełkowej i cyfrowej na platformę PC oraz w wersji kinowej w cenie 79,90 złotych. IMGN.PRO jest wydawcą gry w Polsce, Czechach, Słowacji, Francji, Węgrzech, Rumuni i Hiszpanii, a wyłącznym dystrybutorem pudełkowym na terenie Polski jest Wydawnictwo Techland.