Ten film miał nigdy nie powstać. Blokowano go na wszelkie sposoby, utrudniano produkcję i zapewniono złą prasę. Czego się bano? Antoni Krauze obnażył kulisy manipulacji, którymi media i politycy faszerowali Polaków przez lata – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” redaktor naczelna portalu wPolityce.pl Marzena Nykiel.
Fakt, że film Antoniego Krauzego w ogóle trafił do kin już można uznać za spory sukces. Komentatorzy zachodzą w głowę, czy byłoby to w ogóle możliwe, gdyby nie czerwona kartka dana przez wyborców poprzedniej ekipie rządzącej, ekipie, która do tej pory nie potrafiła się rozliczyć ze swojego postępowania w kwietniu 2010 roku i w kolejnych latach po tragedii.
Nie było chyba w historii polskiego kina filmu trudniejszego do realizacji. „Smoleńsk” został przeklęty przez mainstream, zanim ktokolwiek zaczął mówić o konkretach. Szczuto, judzono, wykpiwano, próbując zdławić entuzjazm twórczy już na etapie pierwszego pomysłu- zauważa Nykiel.
W nowym numerze tygodnika polecamy także rozmowę braci Karnowskich z ministrem Jarosławem Gowinem. - Nasz potencjał gospodarczy nie przekłada się na naukę, a nasze osiągnięcia naukowe nie wpływają na innowacyjność polskiej gospodarki – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i zapowiada rozprawienie się z problemem masowości na uczelniach.
Na łamach „wSieci” również temat Muzeum II Wojny Światowej. Andrzej Rafał Potocki pisze o sporze wokół kształtu wystawy po decyzji ministra Piotra Glińskiego. Minister kultury postanowił połączyć MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 argumentując, że obie placówki poruszają tematykę tego samego okresu. Problem pojawia się jednak, gdy spoglądamy na charakter planowanych w tych placówkach wystaw, ponieważ o ile MIIWŚ miało pokazywać konflikt z punktu widzenia ludności cywilnej całej Europy, o tyle druga placówka miała dotyczyć przede wszystkim Kampanii wrześniowej. Andrzej Rafał Potocki przybliża czytelnikom istotę toczącego się w tej sprawie konfliktu: - Spór o formę i treść wydarzeń przedstawiających najkrwawszy konflikt w dziejach świata w pełni rozgorzał, kiedy światło dzienne ujrzały recenzje trzech historyków z niekwestionowanym dorobkiem naukowym i zawodowym. Profesora Jana Żaryna (...), Piotra Semki (...); oraz prof. Piotra Niwińskiego” – zauważa dziennikarz.
W nowym numerze „wSieci” wracamy także do turnieju z 2006 roku. Cezary Kowalski próbuje wyjaśnić wątpliwości wokół wyniku turnieju i odpowiedzieć na pytanie, czy Niemcy kupili mistrzostwo? W toku śledztwa prowadzonego przez szwajcarską prokuraturę doszło do przeszukania domu Franza Beckenbauera. Śledczy przez dwie godziny szukali u legendy niemieckiej piłki dowodów na przyjęcie przez FIFA wielomilionowej łapówki w zamian za wygraną niemieckiej reprezentacji.
Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika „wSieci” podejmuje temat handlu w niedzielę i analizuje problem na tle innych państw europejskich. - Czy Polska, decydując się na zakaz handlu w niedzielę, będzie wyjątkiem na mapie Unii Europejskiej? Otóż nie. W niektórych krajach w siódmy dzień tygodnia sklepy pozamykane są na klucz – pisze publicystka tygodnika „wSieci”.
Tradycyjnie prezentujemy również komentarze konserwatywnych liderów opinii publicznej: Stanisława Janeckiego, Piotra Skwiecińskiego, Piotra Zaremby, Bronisława Wildsteina i Jana Rokity.
Nowy numer tygodnika „wSieci”. Już 12 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.