21 grudnia na PGE Narodowym odbyło się „Sportowe Podsumowanie Roku”, w którym udział wzięli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, medalistka olimpijska, rekordzistka świata w rzucie młotem - Anita Włodarczyk, wybitny trener Krzysztof Kaliszewski, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej - Maciej Sawicki, Dyrektor Generalny i organizator Tour de Pologne Czesław Lang.
Podczas debaty podsumowano najważniejsze wydarzenia sportowe mijającego roku, w tym Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016, Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Podkreślono, że rok 2016 był intensywnym nie tylko dla sportowców, ale również dla pracowników Ministerstwa Sportu i Turystyki, w którym toczyły się prace nad wieloma zmianami w zakresie polskiego sportu.
Chcemy, aby pieniądze otrzymywali bezpośrednio ci, którzy chcą i mają pomysł na rozwój polskiego sportu. Uruchomiliśmy w tym roku przełomowy program „KLUB”. Dzięki niemu szkoleniem objętych zostanie 130 tys. dzieci i młodzieży, 70 dyscyplin sportowych. To rewolucja w sporcie najmłodszych. Cieszę się, ze wsparliśmy małe i średnie kluby sportowe. To właśnie w nich rozpoczyna się przygoda ze sportem i rodzą się marzenia o byciu mistrzem. W roku 2017 przeznaczymy, co najmniej, 30 mln zł na „KLUB”
– powiedział minister Witold Bańka.
Oprócz programu „KLUB” od stycznia ministerstwo uruchamia program SKS, czyli program dodatkowych zajęć WF w szkołach. Działaniami objętych zostanie 7 tys. szkół z ponad 2,5 tys. gmin. Oprócz dynamicznych prac nad sportem dzieci i młodzieży również w zakresie sportu wyczynowego w roku 2016 nastąpiły zmiany:
Obraliśmy sobie za cel zwiększenie transparentności i przejrzystości w działalności polskich związków sportowych. Zmiany w nowej ustawie o sporcie mają temu służyć. Zależy nam, aby wprowadzić zasady dobrego zarządzania w polskich związkach sportowych.. Od ich przestrzegania zależeć będzie także wysokość finansowania danego związku.
11 medali na tegorocznych igrzyskach olimpijskich to wspaniały wynik naszej reprezentacji. Jedną z medalistek była rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk.
Anita jest fenomenem, zawsze na treningu daje z siebie 110%, dlatego jestem przekonany, że jeszcze wiele startów przed nią. Najbliższe zawody to Mistrzostwa Świata, które odbędą się w przyszłym roku w Londynie. Z pewnością powalczymy o złoto
– podkreślił trener Kaliszewski.
Tak, medal na MŚ w Londynie to jest coś, o czym teraz marzę. Oprócz tego chcę po prostu być zdrowa, wtedy wszystko się uda
– dodała Anita Włodarczyk.
Codzienny trud sportowców docenił minister i w 2016 roku podjął decyzję o zwiększeniu nagród dla medalistów igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich oraz wynagrodzeń dla trenerów i osób z nimi współpracujących.
Największym sukcesem ostatnich dni ministerstwa jest przyjęcie przez rząd Pani Premier Beaty Szydło projektu ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.
Ustawa to dobry początek, a Polska Agencja Antydopingowa wyposażona w nowe kompetencje i ściśle współpracująca z Policją, Prokuratorią, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową i Strażą Graniczną wzmacnia i podnosi pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W Agencji będzie funkcjonował pion śledczy, który jest obecnie standardem najlepszych organizacji antydopingowych na świecie. Przed Polską jeszcze kilka dużych wyzwań, m.in. organizacja Światowej Konferencji Antydopingowej, która miałaby się odbyć w maju 2019 roku. O miano organizatora walczymy ze Szwajcarią i Omanem, ale jestem dobrej myśli
- podkreślił minister Bańka.
Takie działania popiera Czesław Lang, ikona polskiego kolarstwa.
Doskonale rozumiem sportowców, którzy rywalizując z zawodnikami na dopingu czują się oszukani. Wtedy dużo trudniej jest pogodzić się z przegraną. Czysty sport powinien być zawsze priorytetem. Bardzo się cieszę, że Polska i świat zmierzają w tym kierunku - bezwzględnej walki z dopingiem
– powiedział Lang.
Rok 2016 był również przełomowy dla sportowców niepełnosprawnych, nie tylko ze względu na fanatyczny występ podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio, ale także na niespotykaną do tej pory skalę ich obecności w mediach.
To był przełom w postrzeganiu paraolimpijczyków w Polsce: pierwszy raz w historii telewizja publiczna, telewizje komercyjne a także media społecznościowe pokazywały zmagania polskich sportowców niepełnosprawnych podczas igrzysk. To sprawiło, że staliśmy się bardziej zauważalni. W Polskim Komitecie Paraolimpijskim mamy wspaniałych sportowców. Zależy nam na tym, aby również niepełnosprawne dzieci brały czynny udział w lekcjach wychowania fizycznego
– zadeklarował prezes Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.
Mijający rok to także sukcesy piłkarskie. W wymiarze reprezentacyjnym, ale i klubowym polska piłka nożna zaznaczyła swoją obecność w Europie.
Rok 2016 to przede wszystkim wielki sukces piłki w wydaniu polskiej reprezentacji, którym był awans do ćwierćfinału EURO 2016. Z drugiej strony to sukces piłki klubowej, najpierw Legia Warszawa rywalizowała w fazie grupowej Ligi Mistrzów, później wywalczyła awans do Ligi Europy. Z perspektywy funkcjonowania PZPN cieszymy się, że moda na piłkę nożną powraca, zauważamy coraz więcej młodzieży w szkółkach i akademiach piłkarskich. Pamiętajmy, że uprawianie piłki nożnej jest idealnym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu.
Debatę prowadził Michał Pol - redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”.
mm / sport.gov.pl