Piąta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek, 23 czerwca i potrwa do niedzieli, 25 czerwca. W tym roku największemu międzynarodowemu festiwalowi książki w Warszawie towarzyszy hasło powrót do początku | back to beginning.
W czasie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 50 wydarzeń, w tym wiele spotkań interaktywnych i happeningów. Gośćmi festiwalu będą autorzy z Polski i świata, w programie znajdą się spektakle, performance i doznania multimedialne. Znakiem firmowym festiwalu stały się własne produkcje plenerowe, słuchowiska i gry angażujące publiczność.
powrót do początku I back to beginning - to metaforyczny powrót do czasu, w którym zaczynaliśmy czytać książki, gdy pisane opowieści uczyły nas marzyć, podróżować i tęsknić
– mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival.
Czytanie obudziło w nas jako dzieciach pierwsze pragnienie innych doznań i dalekich spraw. Bohaterowie i ich przygody przeżywane z wypiekami i wielkimi emocjami uruchomiły naszą wyobraźnię. Od nich zaczęło się wszystko, co w życiu ważne.
Piąta edycja Big Book Festiwalu będzie też przewrotnym powrotem do szkoły. Wydarzenia odbędą się przy ul. Emilii Plater 31, gdzie do niedawna działały gimnazjum i liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Była to jedna z najsłynniejszych szkół w Warszawie. Powstała pod koniec XIX wieku jako renomowana pensja dla dziewcząt. Wśród słynnych wykładowców znalazł się Adam Kryński, współautor Słownika Języka Polskiego, a wśród wychowanek – Maria Dąbrowska, autorka „Nocy i dni”. Pensja Hoffmanowej była pierwowzorem tej opisanej przez Bolesława Prusa w „Emancypantkach”. Szkołę wielokrotnie przenoszono, ostatnio znów się przeprowadziła, opuszczone mury zostaną w przyszłości wyburzone.
Big Book Festival zamknie symbolicznie wielką edukacyjną karierę budynków przy Emilii Plater przemieniając na jeden czerwcowy weekend klasy, korytarze, szatnie oraz boiska w teren zaskakujących doświadczeń, wykładów, eksperymentów i zespołowych zajęć literackich. Pobyt w szkole nigdy nie był tak ekscytujący.
Także sam festiwal wraca do pragnień, które towarzyszyły nam na początku jego tworzenia. Zamiast dojrzewać i osiadać, pozostaniemy bezpretensjonalnym i prostolinijnym spotkaniem czytelników z autorami i tekstami. Nie przestajemy eksperymentować. Podobnie jak w pierwszej edycji – Big Book Festival zaskoczy nieoczywistymi pomysłami na doświadczanie literatury
– dodaje Paulina Wilk, wicedyrektor wydarzenia.
mm