Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły polskie stoisko na targach w Hanowerze. "Chcemy pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, nowe – tym, co jest przyszłością" - powiedziała premier Beata Szydło. Polska jest krajem partnerskim targów.
Szefowa polskiego rządu wyraziła zadowolenie, że polskie firmy mogą zaprezentować odwiedzającym targi w Hanowerze rodzimą, nowoczesną technologię.
Chcemy, aby status Polski jako kraju rozwijającego był coraz wyższy
- podkreśliła premier.
Cieszę się, że poznamy dziś Polskę z zupełnie innej strony. Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze
- powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Prezes Rady Ministrów zwróciła uwagę, że status Polski jako kraju partnerskiego tegorocznej edycji targów hanowerskich to wielkie wyróżnienie oraz świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki – jej konkurencyjności i innowacyjności.
Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji i cyfryzacji procesów wytwarzania
- zaakcentowała premier.
W ocenie szefowej rządu uczestnictwo w największych na świecie targach przemysłowych ponad dwustu polskich firm to ważny impuls dla rozwoju współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec.
Premier Beata Szydło zachęcała niemieckich przedsiębiorców do aktywnego włączenia się w realizację wspólnie z polskimi partnerami projektów inwestycyjnych, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych.
Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że hasło przewodnie tegorocznych targów w Hanowerze „Integrated Industry – Creating Value” koresponduje z priorytetami polskiego rządu w sferze zrównoważonego rozwoju gospodarki w oparciu o innowacyjną bazę przemysłową.
Beata Szydło podkreśliła, że Polska, w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, stawia na inteligentną reindustrializację.
Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku, dlatego przywiązujemy dużą uwagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką
- przekonywała.
Szefowa rządu dodała, że dzięki kompleksowemu systemowi wspierania przedsiębiorczości i inwestycji Polska stała się niekwestionowanym liderem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie
- podkreśliła Beata Szydło.
Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel wspólnie zwiedziły stanowiska prezentujące polskie i niemieckie wynalazki. Obejrzały m.in. prezentację polskich urządzeń przemysłowych, kompaktowej drukarki 3D, robota do nauki kodowania dla dzieci i robota przemysłowego do przetwarzania tworzyw sztucznych.
Te imponujące pomysły i projekty, które mogłyśmy tu zobaczyć, to jest przyszłość, również naszej współpracy
- oceniła Szydło. Premier podkreśliła, że w programie gospodarczym, który realizuje polski rząd, niezwykle duże znaczenie ma gospodarka połączona z nowoczesnymi badanami naukowymi, rozwojem, nowoczesnymi technologiami i cyfryzacją.
Cieszę się, że widziałyśmy tutaj tak wielu młodych ludzi, którzy z zapałem pracują nad nowymi wynalazkami. Widać, że oni – wkładając serce w swoje projekty – budują dobrą przyszłość dla nas wszystkich
- zaakcentowała premier.
Na zakończenie wizyty szefowa rządu pogratulowała wszystkim wystawcom i wyraziła ufność, że w przyszłym roku na targach będzie jeszcze więcej wystawców z jeszcze bardziej fantastycznymi projektami.
Mam nadzieję, że dzięki tej imprezie współpraca pomiędzy Polską i Niemcami będzie jeszcze bardziej zacieśniała. Życzę tego sobie jako premier rządu, życzę tego polskiej gospodarce
- zaakcentowała premier Beata Szydło.
Międzynarodowe Targi w Hanowerze są jedną z największych i najbardziej prestiżowych imprez przemysłowych na świecie. Polska w tym roku jest krajem partnerskim przedsięwzięcia. Bierze w nich udział ok. 200 przedsiębiorstw z Polski. Polskie stanowisko zajmuje około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Na stoisku obecne są także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. Targi potrwają do 28 kwietnia.
premier.gov.pl / mm