MEN przygotowało mądry, zrównoważony zestaw lektur, więc uderzenie idzie w innym kierunku: że za dużo obciążeń, że uczeń nie podoła. A twórcy reformy otwarcie przyznają: tak, chcemy zmienić ludzkie nawyki, przywrócić kod kulturowy – pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
Trudno zakwestionować chociaż jedno nazwisko, jeden tytuł z listy lektur do szkół średnich, jaką przedstawiło Ministerstwo Edukacji. I właściwie nikt tego nie próbuje robić. Mówiąc symbolicznie: jest i Mickiewicz, i Gombrowicz. Są liczni pisarze współcześni, od Antoniego Libery czy Jacka Dukaja po Olgę Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka. Są wszystkie epoki, style, różne wizje świata, różne wersje polskości. Zero dominacji jakiejkolwiek ideologii. Znać tu rękę autentycznych speców, na dokładkę kochających literaturę – czytamy w tekście.
Publicysta przybliża genezę sporu o czytanie: – Zarazem polska szkoła nie przestała być nawet na moment widownią brutalnej konfrontacji – politycznej i ideowej. „Gazeta Wyborcza” znalazła w tym przypadku inny argument. Został wyłożony w wywiadzie, którego udzielił organowi Michnika prof. Krzysztof Biedrzycki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To klasyczny zawodowy edukator (kierownik Zakładu Dydaktyki Przedmiotów Szkolnych). Główna jego myśl została wyeksponowana w wytłuszczonym przez gazetę fragmencie. „Liczba lektur jest przytłaczająca. Wychodzi na to, że w każdym roku licealista będzie miał do przeczytania sześć, siedem książek, a do tego dużo poezji i fragmentów obszernych tekstów” – pisze Piotr Zaremba.
Pokłosiem tej ekspozycji stały się dziesiątki internetowych drwin i memów – wszak „Wyborcza” o najdrobniejszym posunięciu instytucji rządowych pisze w tonie nieustającego alarmu. Teraz pytano, czy umęczonym przez faszyzm polskim licealistom w sukurs nie powinien przyjść rzecznik praw obywatelskich – czytamy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 22 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.