We wrześniowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” redakcja przypomina jedną z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej – bitwę nad Bzurą. Na łamach miesięcznika także o fenomenie polskiej walki o wolność i konieczności obrony niepodległości.
W nowym wydaniu „wSieci Historii” Andrzej Rafał Potocki w artykule „Bzura 1939, cz. 1” przybliża przebieg i kulisy jednej z największych bitew kampanii wrześniowej. Autor pisze o doskonałym planie generała Kutrzeby i sromotnej klęsce pancernych oddziałów niemieckich.
Niemcy zmuszeni polskim uderzeniem na linie komunikacyjne swoich wojsk operujących w centrum Polski przerwali „Blitzkrieg” i zaczęli przegrupowywać siły w celu likwidacji zagrożenia. Musieli wstrzymać szturm stolicy i wycofać spod Warszawy 4. Dywizję Pancerną
– czytamy.
W nowym numerze „wSieci Historii” redaktorzy Małgorzata i Jan Żarynowie rozmawiają z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem. W udzielonym wywiadzie wiceminister szeroko omawia planowane zmiany w systemie edukacji. Bardzo duży nacisk kładzie na nauczanie historii. Jak twierdzi, do tej pory przedmiot ten był zaniedbywany. Krytykuje przy tym zmiany w polskim systemie edukacji, które wprowadzone zostały w latach 2009 i 2012:
Będziemy zachęcać do samodzielnego myślenia i budowania własnego światopoglądu na podstawie wiedzy wypływającej z przeszłości. Do tego potrzebny jest pełny kurs historii
– zapowiada wiceminister edukacji Maciej Kopeć w wywiadzie przeprowadzonym dla „wSieci Historii”.
Na łamach miesięcznika „wSieci Historii” profesor Krzysztof Jasiewicz w artykule „Teoria akupunktury, czyli walka Dawida z Goliatem” opisuje zmagania Polaków z nieprzyjaznymi przez wieki sąsiadami.
Pierwsza była plaga niemiecka wraz ze wszystkimi antenackimi mutacjami, której doświadczaliśmy od czasu bitwy pod Cedynią za Mieszka I przez Grunwald za Władysława Jagiełły po III Rzeszę Adolfa Hitlera. Drugą permanentną plagą był nasz wschodni sąsiad, rzecz ogólnie znana i dobrze zakodowana w polskiej pamięci historycznej. Trzecią plagę stanowił sąsiad północny, Szwecja, zapamiętany najbardziej za sprawą króla Karola X Gustawa, którego wojska przeszły przez zamarznięty Bałtyk i zalały – niemal dosłownie – w latach 1655–1660 ziemie Rzeczypospolitej. Był to ów „potop”, pięknie opisany w powieści Henryka Sienkiewicza, która do dziś może służyć ku „pokrzepieniu serc”. Czwartą plagą byli południowi sąsiedzi – w początkach polskiej państwowości – antenaci Czechów, potem zaś Tatarzy przychodzący z południowego wschodu i państwo otomańskie, czy wreszcie zaborczy Austriacy oraz nowożytni Czesi, którzy po I wojnie światowej przywłaszczyli sobie – niezgodnie z ustaleniami – także polską część Śląska Cieszyńskiego. Piątą plagą stały się nasze mniejszości mające skłonności do separacji i budujące swoją tożsamość na nienawiści do wszystkiego, co polskie. Nigdy nie były one perłą… lecz raczej cierniem w Koronie. Wreszcie ostatnią, szóstą plagą stało się samo położenie geograficzne państwa polskiego. Leżało i leży ono bowiem na terenie na ogół równinnym, bez wielkich przeszkód naturalnych, nie licząc Karpat czy Bałtyku, jak widać wcale nie tak bardzo obronnych, co ułatwiało wszystkim sąsiadom i nieproszonym gościom przemieszczanie się po jego terytorium. Tu najlepszym przykładem jest marsz Tatarów na zachód, zakończony w 1241 r. bitwą pod Legnicą i śmiercią Henryka II Pobożnego.
Z kolei w artykule „Twierdzą nam będzie każdy próg” Agnieszka Łuczak przypomina wypadki związane ze strajkiem dzieci wrzesińskich z 1901 r. Autorka przypomina, że słynne słowa Marii Konopnickiej odwoływały się bezpośrednio do głośnego na całą Europę strajku dzieci z Wrześni, które zbuntowały się przeciwko zmuszaniu ich do nauki religii w języku niemieckim podczas nasilającej się akcji germanizacji Polaków w zaborze pruskim na przełomie XIX i XX w.
„Sprawa wrzesińska, sprawa prześladowań dzieci polskich i mowy ojczystej, katowania ich w szkole przez nauczycieli pruskich, kaleczenia ich rąk, rozdzierania im ust, ażeby w ten okrutny sposób zmusić je do pacierza w obcym im języku […]. I wzywamy Was zatem kobiety wszystkich ludów, a przede wszystkim Was, kobiety matki, jako najżywiej czujące mękę dzieci, podnieście głos i weźcie małych męczenników w obronę! Otwierajcie listy protestu!!! Zbierajcie na nie podpisy!!!” – napisały przedstawicielki Komitetu Kobiet Polskich, organizujące akcję poparcia dla dzieci wrzesińskich na ziemiach polskich pod zaborami.
W wrześniowym wydaniu miesięcznika przeczytamy również o edukacji przedszkolnej w okresie sowietyzacji oświaty, objawieniach Matki Boskiej w Gietrzwałdzie czy o generałowej Sowińskiej.
Więcej artykułów w nowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży już od 17 sierpnia, dostępny także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika „Sieci” wraz z miesięcznikiem historycznym w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.