Jak zabrać nastoletnie dzieci na wycieczkę po zabytkowym mieście i nie zanudzić ich już samym pomysłem? Odpowiedzią na to pytanie może być przewodnik skierowany do „najtrudniejszych” turystów, czyli właśnie do starszych dzieci, młodszych nastolatków i ich rodziców. „7 x Gdańsk. Przewodnik dla młodych odkrywców” to nietuzinkowa książka, która stanowi połączenie komiksu, quizu, opowieści i informatora turystycznego.
Tym, co najbardziej przykuwa uwagę, są ilustracje autorstwa Bartłomieja Brosza, znanego pomorskiego rysownika. Nie zobaczymy więc wewnątrz „oklepanych” fotografii gdańskiego Żurawia czy Długiego Targu z fontanną Neptuna, ale rysunkowe interpretacje bardziej i mniej popularnych miejsc. Brosz jest także autorem rysunkowych mapek, które pomagają zorientować się w terenie. Przewodnik – jak wskazuje tytuł – podzielony jest na siedem tematycznych tras. Każda zawiera sugestie, jakim środkiem lokomocji najlepiej ją pokonać, mapkę z naniesionymi punktami wartymi zobaczenia, a także komiksową historyjkę związaną z daną trasą oraz zagadki i ciekawostki. Bardzo dużą zaletą jest różnorodność proponowanych sposobów zwiedzania miasta i okolic – pieszo, rowerem, kajakiem lub statkiem. Możemy wybrać, która forma aktywności jest najbardziej odpowiednia dla naszej rodziny i dostosować do niej trasę wycieczki.
Tomaszowi Małkowskiemu, który jest autorem tekstów w przewodniku, udało się znaleźć złoty środek pomiędzy patetycznie napisanymi książkami o Gdańsku dla znawców architektury i sztuki a infantylnie poprowadzonymi przewodnikami dla najmłodszych. „Przewodnik dla młodych odkrywców” napisany jest bowiem lekkim językiem, ale bez maniery silenia się na język młodzieżowy, z licznymi jednak elementami edukacyjnymi i z dyskretnym poczuciem humoru. Śmiało można powiedzieć, że osoby, które zwiedzą Gdańsk z tą książką, posiądą podstawową wiedzę o grodzie nad Motławą na przyzwoitym poziomie.
W przewodniku jest też coś dla znudzonych bystrzaków. To testy na spostrzegawczość, które mobilizują dzieci do myślenia, a jednocześnie stają się dopingiem do dalszego zwiedzania. Sprawiają, że zaczynamy zwiedzać aktywnie, zwracać uwagę na detale i uczyć się. O co dokładnie chodzi? W książce znajdują się np. zdjęcia przedstawiające detale budynków, a zadaniem „młodzieży” jest odnalezienie ich i wskazanie – w bazylice Mariackiej musimy zauważyć w ukryty w ścianie otwór drzwiowy, w kościele św. Jana - mało widocznego lwa. Innym razem musimy policzyć schody prowadzące na wieżę czy odnaleźć siłacza na herbie zamieszczonym na jednej z bram.
Pierwsi recenzenci tej pozycji zwracają uwagę, że książka spełnia jeszcze jedną ważną funkcję: integruje całą rodzinę. Choć została skierowana do młodszych członków rodziny, rodzice lub prawie dorosłe rodzeństwo również ją docenią. (mista)
Tytuł: 7 x Gdańsk. Przewodnik dla młodych odkrywców
Autor tekstów: Tomasz Małkowski
Ilustracje: Bartłomiej Brosz
Wydawnictwo Adamada