Dwa tysiące metrów kwadratowych! Trzy sypialnie, trzy gabinety, piękny ogród, całodobowa obsługa i ochrona! Kandydaci na urząd Prezydenta RP mają się o co bić! Mieszkanie przez pięć lat w Pałacu Prezydenckim to nie tylko wielki zaszczyt, ale luksusy, o których większość Polaków może tylko pomarzyć! „ABC” przygotował przewodnik po tym symbolu władzy.
Prezydent na brak luksusów narzekać nie może. Służba, ochrona, piękne zabytkowe meble, biblioteka, kilka gabinetów, ogród… To tylko niektóre z udogodnień i wygód, które ma do zaoferowania Pałac Prezydencki!
(…)
W lutym 1818 r. w pałacu, podczas koncertu zorganizowanego przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności, po raz pierwszy wystąpił publicznie ośmioletni wówczas Fryderyk Chopin.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. pałac stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów, a skrzydła boczne zajmowały biura Kancelarii Rady Ministrów. Z kolei w 1955 r. w pałacu podpisany został Układ Warszawski, a w grudniu 1970 r. – układ o normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Republiką Federalną Niemiec.
Pałac prezydencki stał się też elementem zmiany ustroju po 1989 r. To tam, od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. w pałacu przy Krakow skim Przedmieściu toczyły się obrady Okrągłego Stołu, które rozpoczęły proces demokra- tycznych przemian ustrojowych w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej.
(…)
Jeśli jesteś ciekawy, co jeszcze znajduje się w Pałacu Prezydenckim i chcesz zobaczyć szczegółowy plan domu prezydenta, opisany przez nas szczegółowo krok po kroku - sięgnij po nowe wydanie "Magazynu" w najnowszym Tygodniku "ABC"!