W sobotę 13 czerwca 2015 w Lublinie odbędzie się największa od czasów II Rzeczypospolitej Rewia Kawalerii. Ułani upamiętnią w ten sposób setną rocznicę wyzwolenia miasta spod zaboru rosyjskiego – 30 lipca 1915 do Lublina weszli jako pierwsi ułani 1 szwadronu Legionów Polskich.
Na sobotnią Rewię – która będzie ważnym punktem obchodów Dnia Patrona Lublina – przybędzie około 60 kawalerzystów z całej Lubelszczyzny, w historycznych mundurach pułków kawalerii II Rzeczypospolitej. Centralnym punktem (o godz.12:00) będą uroczystości na Placu Litewskim, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem Sił Zbrojnych RP. Apel Pamięci przypomni także zasługi Lubelszczyzny dla formowania jazdy odradzającej się Rzeczypospolitej.
Mieszkańcy będą mogli oglądać w sercu miasta pokaz formowania szyku, defiladę i pokaz musztry kawaleryjskiej. Po uroczystościach na Placu Litewskim ułani zaprezentują na Błoniach pod Zamkiem pokazy władania białą bronią.
Ramowy program Rewii Kawalerii w Lublinie:
09.00-10.00 – zbiórka oddziałów na Błoniach pod Zamkiem
10.00-11.30 – formowanie szyku, ćwiczenia kolumny marszowej
11.30-12.00 – przemarsz na Plac Litewski, ulicami Podwale, Królewską, Bajkowskiego, Zieloną, Radziwiłłowską, I Armii WP, Ewangelicką, Krakowskim Przedmieściem 12.00 – Uroczystości na Placu Litewskim:
ceremoniał Sił Zbrojnych RP
powitanie Gości
wystąpienia okolicznościowe (Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości)
Apel Pamięci
Salawa Honorowa
składanie wieńców
13.00 – Defilada
13.15 – powrót na Błonia
14.00-15.00 – Pokazy musztry kawaleryjskiej, pokazy władania bronią białą (szabla, lanca)
Rewia Kawalerii w sposób bezpośredni nawiązuje do historii Lublina. W wyniku wiosenno-letniej ofensywy 1915 roku wojska Państw Centralnych zmusiły armię rosyjską do opuszczenia Lubelszczyzny. Wczesnym rankiem 30 lipca 1915 roku saperzy rosyjscy wysadzili w powietrze zabudowania i urządzenia dworca kolejowego, podpalili pocztę i zniszczyli słupy telegraficzne. O 7.00 rano wyjechał ostatni gubernator rosyjski.
Jednak zamiast austriackich czy niemieckich żołnierzy, do Lublina jako pierwsi weszli ułani z Legionów Polskich. Najpierw wjechali jeźdźcy z 5. szwadronu por. Ostoi-Zagórskiego. Pod Węglinem stoczyli potyczkę z kozakami, a następnie pogalopowali na przełaj w kierunku miasta i wpadli na Plac Litewski. W dzisiejszym budynku Wydziału Politologii UMCS, który był siedzibą rosyjskiego gubernatora, por. Ostoja zarekwirował woźnemu klucze. Przez por. Franciszka Kleeberga (późniejszego generała, dowódcę wojsk polskich w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej 1939 roku - pod Kockiem) przesłał je do Komendy Legionów.
Z rozkazu Piłsudskiego oficjalnego przejęcia miasta dokonał 1. szwadron legionowej kawalerii. O 13.00 ułani wjechali trójkami od strony Kraśnika i przedefilowali przez Krakowskie Przedmieście. Na czele jechali porucznicy Orlicz-Dreszer i Grzmot-Skotnicki. Za chwilę, na czele 2. szwadronu, wjechał sam dowódca jazdy Legionów rotmistrz Belina-Prażmowski.
Mimo faktu, że na prawdziwą wolność trzeba było jeszcze czekać ponad trzy lata, wydarzenia z 30 lipca 1915 stały się dla mieszkańców Lublina zapowiedzią odzyskania niepodległości przez Polskę.
Lubelszczyzna miała wielkie zasługi dla tworzenia polskiej kawalerii w latach formowania się granic odrodzonej Rzeczypospolitej. Te chlubne karty historii przypomni Apel Pamięci na Placu Litewskim, w którym o godz. 12:00 wezmą udział ułani ze stowarzyszeń kontynuujących tradycje pułków jazdy polskiej.
UCZESTNICY REWII KAWALERII W LUBLINIE – 13 CZERWCA 2015
- Stowarzyszenie Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich
- Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych /Hrubieszów
- Szwadron Jazdy RP im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich /Lublin [oddział pełni też funkcję Szwadronu Reprezentacyjnego Fundacji Niepodległości]
- Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich, Lublin
- Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych /Garwolin
- Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego, w barwach 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich /Radzyń Podlaski