"Człowiek nie pies i czytać musi" - pod takim hasłem w dniach 12-14 czerwca odbywać się będzie w Warszawie trzecia edycja Big Book Festival. Gośćmi imprezy będą m.in. Swietłana Aleksijewicz, Zadie Smith, Władimir Sorokin.
W tym roku Big Book Festival - cykl imprez promujących czytelnictwo - będzie dłuższy niż w poprzednich latach o jeden dzień - rozpocznie się już w piątkowy wieczór spektaklem multimedialnym "Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha". W ciągu trzech festiwalowych dni odbędzie się 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. Po raz pierwszy powstanie miasteczko festiwalowe na terenie dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51.
Zagranicznymi gośćmi festiwalu będą m.in.: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sofi Oksanen, Lars Saabye Christensen, Władimir Sorokin. Obok gości z zagranicy pojawią się również polscy pisarze m.in. Stefan Chwin, Jakub Żulczyk, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski, Magdalena Tulli, Tomasz Łubieński, Beata Chomątowska, Ludwika Włodek, Janusz Leon Wiśniewski.
W duetach i drużynach zmierzą się z niezwykłymi tematami. Zadamy im ważne pytania i zaprosimy do szukania odpowiedzi razem z publicznością. W budynkach dawnej fabryki serów, w kameralnych okolicznościach będziemy ożywiać przeczytane książki, toczyć dyskusje i robić sobie żarty. O wojnie i pokoju, o wspomnieniach i przemilczanych sekretach, o najważniejszej książce w życiu, najpiękniejszych i najbrzydszych okładkach. O seksbombach i Luxtorpedzie, o grzechach reporterów i narodzinach Pałacu Kultury, o upragnionych dekatyzowanych dżinsach z NRD, o powieściach w XXI wieku i o tym, po co nam dzisiaj przeszłość
zapowiadają organizatorzy.
Dwadzieścia spotkań z udziałem polskich autorów będzie na różne sposoby dotyczyć pamięci, która jest głównym tematem tegorocznego festiwalu. Artur Domosławski i Razia Iqbal będą rozmawiać o odwadze biografów, granicach reportażu i literatury. Joanna Bator, Anna Janko i Magdalena Tulli zastanawiać się będą jak przeszłość wędruje między pokoleniami i czy istnieje wolność od rodzinnej pamięci a Beata Chomątowska i Hanna Szczubełek przypomną historię warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Krzysztof Tomasik opowie o gwiazdach kina PRL-u, a Stefan Chwin o geografii wspomnień.
Bohaterami trzeciej edycji Big Book Festiwal będą postaci związane z literaturą oraz psy, towarzyszące im co dzień w czytaniu i pisaniu. Autorzy i dziennikarze wzięli udział w sesji zdjęciowej, zapowiadającej festiwal. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. autorkę kryminałów Katarzynę Bondę z niedawno adoptowanym ze schroniska Łukaszem, pisarkę Ludwikę Włodek ze szczeniakiem o imieniu Semen czy Mariusza Czubaja, który żyje i pracuje z trójką nieodstępujących go psów: Fago, Lawusiem i Morusem. Na festiwalowych plakatach jest także Anna Janko z Melą, która podobno uczestniczyła w pisaniu wszystkich powieści tej autorki, dziennikarz radiowy Michał Nogaś z Toffi, która jest odrobinę zazdrosna o czas i uwagę, jakie jej pan poświęca książkom, oraz Annę Król, dyrektor Big Book Festival z Miszą, która lubi podgryzać domowy księgozbiór.
Podczas Big Book Festival z humorem i dystansem inspirujemy do czytania. W tym roku nieco przewrotnie opowiadamy o relacjach pisarzy i psów. Oddajemy głos zwierzętom, to one +mówią+, co sądzą o książkach. Ja zawsze czytam z Miszą. Mamy podobny gust. Jestem entuzjastką Iwaszkiewicza - ona pożera go w całości, dosłownie
mówi Anna Król, pomysłodawczyni festiwalu.
Bliskie związki autorów i psów mają długą historię, podczas festiwalu zostaną przypomniane niektóre z nich: przyjaźń Juliana Tuwima z Dżońciem, Zofii Nałkowskiej z Morusem, wspólna podróż przez Amerykę Johna Steinbecka z Charleyem. Przypomniany zostanie Mieczysław Grydzewski, redaktor „Wiadomości Literackich”, który szczuł natrętnych pisarzy swoimi sznaucerami, a także ulubione psy Jarosława Iwaszkiewicza uwiecznione w "Dziennikach". Archiwalne zdjęcia, uzupełnione współczesnymi grafikami i fragmentami tekstów będą częścią komiksowej instalacji, a zarazem scenografią festiwalowych spotkań.
Uczestnicy festiwalu będą mogli zaprosić swych pupili do wspólnej czytelniczej zabawy - 14 czerwca w samo południe w centrum Warszawy podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzu. Każdy pies otrzyma numer, a właściciel książkę.