Zanim nadacie swojemu synowi lub córce któreś z najbardziej oryginalnych i niepowtarzalnych mion, uprzedzamy: Z analiz brytyjskich naukowców wynika, że młodzi - ludzie o niepopularnych imionach częściej angażują się w zachowania przestępcze.
Koniec jednego roku i początek nowego sprzyjają podsumowaniom, my zdecydowaliśmy się więc podsumować, jakie są najrzadsze, najdziwniejsze i najbardziej oryginalne imiona w Polsce. Jeżeli jesteście rodzicami, stojącymi aktualnie przed dylematem, czy warto nazwać swoją pociechę, jak tysiące innych dzieci w tym kraju – czyli Jakub, Lena lub Julia, mamy coś specjalnie dla was. Prezentujemy krótki przewodnik po nietuzinkowych i oryginalnych imionach polskich - i nie całkiem polskich. Jeśli nazwiecie tak dziecko, możecie mieć pewność, że w okolicy nikt nie będzie nosił takiego samego imienia.
Bez daty w kalendarzu
Możecie dla swojej pociechy wybrać imię, którego nie ma w kalendarzu, a więc prawdopodobieństwo, że ktoś poza wami „ochrzci” tak swoje dziecko w najbliższych kilkunastu latach jest znikome. Do imion, których nie znajdziecie w kalendarzu należą:
• Abigail - jest to imię żeńskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od hebrajskiego imienia Awigajil znaczącego "mój ojciec się uradował".
• Artemizja - to imię żeńskie pochodzenia greckiego, utworzone od imienia greckiej bogini Artemidy.
• Atenaida - oznacza "przynależna do Ateny" i pochodzi z języka greckiego.
• Radowuj – to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: „rado”- (radosny, zadowolony) i „-wuj” (wuj). Można to imię rozumieć jako "ten, który raduje wuja".
• Remus - łacińskie imię męskie obcego, nieindoeuropejskiego pochodzenia o niejasnym znaczeniu. Legendarny Remus miał być jednym z założycieli Rzymu.
• Samogost – jest to staropolskie imię męskie, zrekonstruowane na podstawie nazwy wsi Samogoszcz, złożone z członów „samo” (samotny, jedyny) i „-gost” (goście, gościć). Może więc oznaczać jedynego, który ugości…
• Bezprym - to imię słowiańskiego pochodzenia, którego pierwotna forma brzmiała prawdopodobnie Bezprzem lub Bezprzym (ten, który nie używa przemocy).
• Besarion - to imię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające: leśny.
• Bądzsława - jest to imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego, nienotowane w zachowanych źródłach staropolskich. Imię złożone jest z członów „będzie” i „-sław” (sława, sławny). Mogło więc stanowić życzenie sławy dla dziecka.
Negatywnym aspektem decyzji o nadaniu dziecku któregoś z wymienionych imion będzie wprawdzie fakt, że wasze dziecko nie będzie obchodziło imienin, ale czym jest t a drobna niedogodność wobec poczucia niepowtarzalności…
Nigdy nienadane
Asumpta - jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, nadawane w nawiązaniu do wniebowzięcia Matki Boskiej (Maria Assumpta to Maryja Wniebowzięta). Innymi formami tego imienia są Assumpta i Assunta. W Polsce imię nigdy nie zostało nadane, pojawia się jednak w niektórych zgromadzeniach żeńskich jako imię zakonne. Bardzo popularnie jest natomiast w obszarze kultury hiszpańsko-portugalsko-włoskiej.
Dla łatwiejszego liczenia
W rodzinach wielodzietnych dla łatwiejszego rachunku rodzice mogą nadawać swoim pociechom imiona oznaczające kolejne cyfry:
Sekunda – to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "druga". Ale żeby rozwiać obawy zainteresowanych – imię ma nawet swoją patronkę - św. Sekunda żyła w III wieku i zginęła śmiercią męczeńską. Była siostrą św. Rufiny.
Septymiusz – to imię męskie pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od liczebnika "siódmy". Septymiusz także ma swojego patrona - święty o tym imieniu był bowiem V-wiecznym mnichem. Imieniny Septymiusz obchodzi 17 sierpnia.
Z kosmosem w tle
Jeśli chcecie, aby wasze dziecko nazywało się „kosmicznie”, możecie mu nadać imię Barbatus. Choć wywodzi się ono z łaciny i oznacza "brodaty", jest też nazwą planetoidy z grupy pasa głównego asteroid (Barbatus 3109 T-3).
Aby było odważne, nieustraszone…
Jeśli to te cechy chcecie dać swojemu dziecku w prezencie, zaszyte w imieniu, możecie nazwać je:
Cedmon - jest to imię męskie pochodzenia celtyckiego; jedna z wielu form obocznych celtyckiego imienia Catumanus (starowalijskiego Catman), które zawiera element „cad” (walka, bitwa). Nadawane było wojownikom. Cedmon imieniny obchodzi 11 lutego.
Seksburga - imię żeńskie pochodzenia germańskiego, złożone z członów „seax” (kamienny nóż) oraz „-burg” (obrona, twierdza, zamek obronny).
Z przymrużeniem oka
Spośród różnych imion, które świętują swój dzień w prima aprilis, wybraliśmy dla waszego dziecka najbardziej oryginalnie brzmiące i najrzadziej nadawane: Chionia. Jest to imię żeńskie pochodzenia greckiego, oznaczające "śnieżna".
Najdłuższe w Polsce
Jak wyliczyli onomaści, najdłuższym imieniem w Poslce jest imię Wierzchosława (13 liter). Jest to staropolskie imię żeńskie. Składa się z członu „wierzcho” (wierzch, szczyt, czubek) i „-sława”. Może oznaczać „znajdująca się u szczytu sławy".
Na koniec ostrzeżenie
Zanim nadacie swojemu synowi lub córce któreś z najbardziej oryginalnych i niepowtarzalnych mion, uprzedzamy: Z analiz brytyjskich naukowców wynika, że młodzi - ludzie o niepopularnych imionach częściej angażują się w zachowania przestępcze. Młodzi chłopcy w wieku dojrzewania, którzy noszą niepopularne imiona, mają większą skłonność do przestępstw niż ich rówieśnicy o imionach popularnych – obszerny raport na ten temat opublikowano niedawno w "Social Science Quarterly".