Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia był raport o stanie państwa podsumowujący rządy PO-PSL. Tak dużego wrzenia w polityce i mediach nie było już od dłuższego czasu – nic więc dziwnego, że redakcja tygodnika „wSieci” pyta: czy wstrząsające fakty ujawnione w raporcie o rządach koalicji PO-PSL doprowadzą jej polityków na ławę oskarżonych?
W artykule „Jak zawłaszczyli Polskę” Marek Pyza podsumowuje przedstawiony w sejmie raport o rządach PO-PSL i wskazuje największe przewinienia poprzedniej ekipy. Powołanie komisji śledczej (wniosek jest już u marszałka Sejmu) w sprawie afery Amber Gold to nie koniec. Pierwsze zawiadomienia wpłynęły do prokuratury. Jak się dowiadujemy, dotyczą m.in. przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków, nielegalnej inwigilacji, defraudacji publicznych pieniędzy i krycia kolegów, którzy się tego dopuszczali, ale też pijaństwa funkcjonariuszy publicznych działających w obszarach bezpieczeństwa państwa czy prywatnego dysponowania służbowym mieniem (np. pobieranie przez urzędników telefonów komórkowych wyłącznie w celu przekazania ich do użytkowania rodzinom). Dziesiątki kolejnych są przygotowywane.
Temat elit z okresu poprzedzającego rządy PiS podejmuje także Stanisław Janecki w tekście „Wiwisekcja elit III RP”. Pisze o książce „Fakt. Tak było naprawdę”, której autorem jest Grzegorz Jankowski, twórca i wieloletni do 2014 r. redaktor naczelny „Faktu”. Jankowski sprowadza polityków na ziemię, pokazuje, że „w pierwszej kolejności chcą zarabiać na życie, w drugiej kolejności chcą być bezkarni, w trzeciej – mieć po prostu władzę: dużą, małą, nad krajem, nad sprzątaczką, wszystko jedno”.
Kasa, bezkarność, władza, prestiż
- tak nieco populistycznie, czyli jak przystało na szefa tabloidu, opisał Jankowski sens życia polityków. W tygodniku znaleźć można fragmenty książki Grzegorza Jankowskiego, które przybliżają nieznane fakty z okresu III RP.
W najnowszym tygodniku także Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim („Silna Polska to silny Śląsk”). Mówił on przede wszystkim o zagrożeniu dla regionu, jakie niesie separatyzm śląski i działalność Ruchu Autonomii Śląska:
Oceniam, że poparcie dla tego ruchu wynosi 5-7 proc. i od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie
- wyjaśnia wojewoda śląski.
Jednak decyzją Platformy Obywatelskiej, która zawarła z autonomistami śląskimi koalicję w sejmiku wojewódzkim, w rękach jego działaczy znalazła się odpowiedzialność za kulturę w naszym regionie. Jest dla mnie czymś niepojętym, jak można było tak postąpić, ale PO to zrobiła.
Ponadto w nowym numerze „wSieci” Piotr Skwieciński w artykule „Ku wojnie pozycyjnej” pisze o protestach opozycji.
Można postawić hipotezę
- zauważa autor artykułu
iż fakt, że protest nie wygasa, a zarazem nie rośnie, wyznacza nową polską rzeczywistość. Że przez dłuższy czas będzie mniej więcej tak, jak jest teraz. Nie byłaby to dobra wiadomość dla opozycji. […] Także i dlatego, że sytuacja, w której periodycznie ulicami stolicy przechodzą wprawdzie wielkie jak na Polskę uliczne demonstracje, ale nie przynoszą one przełamania ani w sensie zmiany politycznej, ani sondażowej, zmniejsza wrażliwość ludzi obozu rządowego na protesty.
Marcin Wikło natomiast w tekście „Spór o słupki” pisze wynikach oglądalności programów TV:
To jest gra o pięciomiliardowy tort reklamowy, którego podział następuje według wyników oglądalności. Te badania prowadzi w Polsce tylko jedna firma – Nielsen Audience Measurement. TVP płaci monopoliście gigantyczne pieniądze i nie może od niego wyegzekwować danych, które pomogłyby zweryfikować wiarygodność wyników. A wątpliwości się mnożą.
Ponadto w tygodniku Dorota Łosiewicz rozmawia z prof. Mariuszem Jędrzejką, pedagogiem społecznym, socjologiem, dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej o problemie związanym z dopalaczami („Zabójcy mózgu”), a Andrzej Rafał Potocki w artykule „Młody kręgosłup armii” pisze o zmianach zachodzących w polskim wojsku. Natomiast Tomasz Łysiak w tekście „Majowa waśń” przypomina o wdrążeniach sprzed 90. lat – o przewrocie majowym.
W nowym numerze w „wSieci” także Grzegorz Kostrzewa-Zorbas przygląda się wyścigowi do Białego Domu („Trump kontra republikanie i świat”), a Ewa Wesołowska w artykule „Dobre prognozy dla Polski” pisze o stanie naszej gospodarki – szczególnie po zapowiedziach budowę fabryki Mercedesa w Polsce.
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” także o upadku Michela Platiniego pisze Cezary Kowalski, o prof. Adamie Glapińskim, kandydacie na stanowisko szefa NBP Wojciech Surmacz, a o Andrzeju Boboli i pośmiertnych przygodach świętego Grzegorz Górny.
Na łamach nowego numeru „wSieci” również o nowych filmach, serialach i programach publicystycznych. Także o nowej płycie Beyoncé i książce Hanny Farynej-Paszkiewicz „Polemira. Niesłusznie zapomniana”. Natomiast bieżące wydarzenia komentują m.in.: Andrzej Zybertowicz, Wiktor Świetlik, Robert Mazurek, Aleksander Nalaskowski, Krystyna Grzybowska, Dariusz Karłowicz, Wojciech Wencel, Krzysztof Feusette, Marta Kaczyńska czy Bronisław Wildstein.
Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.