– Nikt nie może stać ponad prawem, nawet, jeśli jest prominentnym i ważnym politykiem. Dla nas najważniejsze jest, że nie będzie już tolerancji dla polityków, którzy łamią prawo i stąd wniosek Prokuratora Krajowego — powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, w związku z informacjami o możliwości utraty immunitetu przez Krzysztofa Kwiatkowskiego - Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który był gościem programu „Dziś wieczorem” (TVP Info), odniósł się do wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.
– Nikt nie może stać ponad prawem, nawet, jeśli jest prominentnym i ważnym politykiem. Dla nas najważniejsze jest, że nie będzie już tolerancji dla polityków, którzy łamią prawo i stąd wniosek Prokuratora Krajowego — powiedział Jaki. – Ludzie widzą już, że w Polsce następują lepsze czasy. Ta dobra zmiana, o której chcemy mówić. W przekonaniu Polaków politycy stali ponad prawem i chcieliśmy to zmienić. — dodał wiceminister sprawiedliwości.
Patryk Jaki odniósł się również do zatrzymania Anny H., byłej szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie i przedstawienia jej m.in. zarzutów korupcyjnych. Wiceminister stwierdził, że to wynik „determinacji Zbigniewa Ziobry do walki z przestępczością”.
– Potrzeba było zmiany władzy, aby postępowanie ruszyło z miejsca. Wcześniej nie było widać dużej determinacji w wyjaśnianiu pewnych spraw. Wystarczyło tylko zmienić ludzi (…) i proszę, mamy nowe dowody. — powiedział Jaki. – Nie jest sztuką pokazać siłę wobec słabych. Prawdziwą sztuką jest pokazywanie siły wobec silnych. — zaznaczył.
Przypomnijmy,Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski może stracić immunitet. Prokuratura Krajowa właśnie skierowała taki wniosek do Sejmu. Chodzi o śledztwo dotyczące ustawiania konkursów na stanowiska kierownicze w NIK, w którym prezes Kwiatkowski ma usłyszeć zarzuty. Jak poinformowała prok. Bialik w "Wiadomościach" TVP, przesłanie wniosku katowickich prokuratorów poprzedziła analiza dokonana przez zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka. Sam wniosek podpisał Mieczysław Śledź – dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
wPolityce.pl/tvp.info/rmf.fm