8 lat szkoły podstawowej, w tym 4 lata edukacji wczesnoszkolnej, i powrót do 4-letniego liceum - takie zmiany w szkolnictwie zapowiedziała szefowa MEN Anna Zalewska. w rozmowie z tygodnikiem wSieci.
Według jej deklaracji, wygaszanie gimnazjów będzie stopniowe: pierwszy rocznik, objęty nową podstawą programową, ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018.
– Reforma zacznie się w roku 2017. Wtedy dzieci z obecnej klasy piątej nie pójdą po klasie szóstej do pierwszej klasy gimnazjum. Zaczną naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej. Ale uwaga: odpowiadamy od razu na pytanie, co się stanie z gimnazjalnymi budynkami, urządzeniami, laboratoriami. Otóż jest możliwe, że ta siódma klasa będzie mogła mieć zajęcia w najbliższym gimnazjum – czasem to są przecież te same lub sąsiednie budynki. I to obecne gimnazjum docelowo stanie się jedną całością z obecną podstawówką. – powiedziała szefowa MEN Anna Zalewska w wywiadzie prowadzonym przez Piotra Zarębę dla najnowszego tygodnika wSieci. – W roku 2020 będziemy mieli docelowo szkołę podstawową złożoną z dwóch poziomów: powszechnego: klasy jeden-cztery i gimnazjalnego: klasy pięć-osiem. Dotychczasowa klasa czwarta miała teraz kłopot z przedstawieniem się na tory normalnego nauczania przedmiotowego. My zostawimy tej klasie nauczyciela nauczania początkowego jako wychowawcę, a dodatkowo pojawi się propedeutyka, czyli wstęp do przedmiotów. Dzieci będą jeszcze czuły się bezpiecznie ze swoją panią, ale jednocześnie przygotowując się do zajęć przedmiotowych.– dodała Anna Zalewska.
Przeczytaj cały wywiad z Minister Edukacji Narodowej:
Źródło:wPolityce.pl/wSieci.pl/rmf.fm