Podczas oficjalnych obchodów Święta Wojska Polskiego 15.08.2016 mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zobaczyć w defiladzie i na pokazie statycznym historyczne pojazdy wojskowe, jakie służyły w jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej.
Fundacja Niepodległości, z której kolekcji pochodzą pojazdy, pragnie w ten sposób przypomnieć wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny. Fundacja Niepodległości wspiera także Polowe Drużyny Sokole reprezentowane na uroczystości.
DEFILADA / PL. ZAMKOWY [10:00]:
- Po przemarszu pododdziałów pieszych - defilować będą historyczne pojazdy wojskowe z kolekcji Fundacji Niepodległości.
Pierwsze przejadą pojazdy w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa:
1/ Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
2/ Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadowczy, w barwach 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” z polskiej 2 Brygady Pancernej,
3/ White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich [charakterystyczne piaskowe malowanie tych pojazdów wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]
4/ Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył słynny Miś Wojtek
Na pojazdach defilować będą rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej oraz członkowie Polowych Drużyn Sokolich – organizacji proobronnej wspieranej przez Fundację Niepodległości.
– Grupę historycznych pojazdów zamykać będzie:
5/ M3 „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych – w barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w Normandii oraz północnej Europie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka (w tych dniach przypada 72. rocznica słynnego zwycięstwa polskich pancerniaków w Normandii – w bitwie pod Falaise).
POKAZ STATYCZNY / BŁONIA POD ZAMKIEM [ok. 11:00 – 13:00]
Wszystkie historyczne pojazdy wojskowe z kolekcji Fundacji Niepodległości będzie można obejrzeć na pokazie zaplanowanym na Błoniach pod Zamkiem po zakończeniu defilady.
Dodatkowo, w pobliżu ekspozycji historycznych pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie prezentowanych na Błoniach pod Zamikiem po defiladzie, widzowie będą mogli skorzystać z podstawowego szkolenia strzeleckiego prowadzonego przez Polowe Drużyny Sokole (strzelnica pneumatyczna i ASG).
Polowe Drużyny Sokole to organizacja proobronna Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – wspierana przez Fundację Niepodległości. W dniu Święta Wojska Polskiego można będzie spotkać nie tylko historię i współczesność naszej armii – ale także sprawdzić celność oka.