Wejście na giełdę stało się kołem zamachowym dla bardzo wielu polskich firm. Obecność na giełdzie, inwestowanie na giełdzie przyniosło wielkie pieniądze, a czasem nawet i fortunę dużej grupie Polaków. Oczywiście byli też tacy, którzy stracili, ale tak jest na całym świecie, taka jest giełda, także inwestowanie na giełdzie wymaga szczęścia, ale także i osobistego zaangażowania, wymaga wiedzy, wymaga opierania się na analizach, wymaga badania rynku - powiedział Andrzej Duda na gali z okazji 25-lecia GPW w Warszawie.
Szanowni Państwo!
25 lat Giełdy Papierów Wartościowych, chcę powiedzieć odnowionej Giełdy Papierów Wartościowych, która wróciła do nas, do Polski po okupacji niemieckiej i eksperymencie socjalistycznym, który był prowadzony w naszej ojczyźnie przez 50 lat i zakończył się fiaskiem, na szczęście się zakończył. Odbudowujemy się po tamtym czasie i ten proces odbudowy cały czas trwa, ale tak jak powiedziała Pani Prezes, historia Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce jest historią bardzo długą, praktycznie tak długą jak historia giełd na świecie. To 199 lat, bo 12 maja 1817 roku zainaugurowała swoją działalność Giełda Kupiecka w Warszawie. A więc za rok będziemy obchodzili dokładnie 200 lat, i Pani Prezes mam nadzieję, że uczcimy także i tę wielką rocznicę, po to, żeby podkreślić ciągłość rynku kapitałowego w Polsce. Przerwanego, ale tak jak powiedziałem, który na szczęście wrócił.
To był niezwykle symboliczny dzień, ten kiedy na odnowionym parkiecie giełdy, polskiej giełdy warszawskiej stanęło te pierwszych pięć spółek giełdowych, i było pierwsze notowanie - słyszeliście Państwo 1990 zł; dziś pewnie wielu inwestorów uśmiecha się tylko pod nosem słysząc te wartości.
Ale proszę Państwa, to był nie tylko dzień, kiedy odnowił się rynek kapitałowy, to był także i wielki symbol, przecież wszyscy Państwo pamiętacie, gdzie ta pierwsza giełda była. Przecież ona była w gmachu Komitetu Centralnego Partii. To taki chichot historii, że w tym miejscu, gdzie urzędowało centrum władzy ludowej, która niszczyła wolny rynek, która go zlikwidowała w Polsce, odnowił się rynek kapitałowy. Dzisiaj giełda ma piękny, nowy gmach, dziś giełda jest czwartą co do wielkości giełdą w Europie, największą bez zwątpienia w Europie Środkowo-Wschodniej, i trzeba sobie powiedzieć giełda jest symbolem polskiego sukcesu przemian.
Oczywiście, kiedy spojrzymy na ostanie lata, ktoś powie - no tak WIG 20, główny indeks giełdowy, spadł na przestrzeni ostatnich pięciu lat o 40%. Tak, to jest coś dziwnego, bo normalnie giełda jest barometrem gospodarki, tymczasem nasza gospodarka się rozwija, a główny indeks spadł. Ale proszę Państwa, w ostatnim czasie są wzrosty, to pierwsza sprawa, po drugie mamy dobre, czy wręcz bardzo dobre wyniki makroekonomiczne w globalnym rankingu konkurencyjności, który jest ustalany na podstawie opinii przedstawionych przez zarządy 14 tysięcy firm z całego świata, Polska awansowała w ostatnim czasie o pięć miejsc. Nasz eksport ogromnie w ostatnim czasie wzrósł, w stosunku do wielkości polskiej gospodarki. To dzisiaj 170 miliardów dolarów, to wartość równa 40% naszego PKB, więc także i na giełdę należy patrzeć z wielką nadzieją. Ja wierzę w to, że rozwijająca się polska gospodarka pociągnie za sobą, także giełdę, że giełda już w tej chwili bez wątpienia jest godna zaufania wszelkich inwestorów z całego świata. Dlaczego? Dlatego, że spółki wchodzące na giełdę są zobowiązane do transparentności. Dlatego, że na naszej giełdzie funkcjonuje kodeks dobrych praktyk. Dlatego, że ta giełda stworzyła, jest widomym znakiem szansy jaką dała bardzo wielu polskim przedsiębiorcom, i ich firmom. To tu właśnie, tak jak już było dzisiaj powiedziane, jest możliwość uzyskania dodatkowego kapitału.
Wejście na giełdę stało się kołem zamachowym dla bardzo wielu polskich firm. Obecność na giełdzie, inwestowanie na giełdzie przyniosło wielkie pieniądze, a czasem nawet i fortunę dużej grupie Polaków. Oczywiście byli też tacy, którzy stracili, ale tak jest na całym świecie, taka jest giełda, także inwestowanie na giełdzie wymaga szczęścia, ale także i osobistego zaangażowania, wymaga wiedzy, wymaga opierania się na analizach, wymaga badania rynku.
Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przez te 25 lat przyczynili się do tak pięknego rozwoju warszawskiej giełdy, chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy inwestowali na giełdzie, którzy mieli w sobie tę odwagę. Chciałbym podziękować prezesom spółek, za to, że tworzą nasz rynek kapitałowy, za to, że go budują. Wierzę w to, że przed warszawską giełdą jest świetlana przyszłość, z nowym dzwonem na następne 25 lat.
Składam wszystkim Państwu jeszcze raz najserdeczniejsze podziękowania, i najserdeczniejsze życzenia, powodzenia we wszystkich zamierzeniach biznesowych. Zwłaszcza powodzenia tym młodym, którzy dzisiaj startują, którzy może nawet jeszcze nie myślą o tym, że kiedyś ich spółki, ich firmy będą notowane na warszawskiej giełdzie, tym którzy dzisiaj być może w wielu miejscach polski tworzą swoje startupy. Wierzę w to, że wyrosną z nich firmy, które będą przynosiły chlubę Polsce poza granicami. Wierzę w to, że będą to firmy, które przyniosą zamożność i właścicielom, i pracownikom. Wierzę w to głęboko, że przyniosą one również sławę naszej warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bardzo serdecznie dziękuję !
prezydent.pl / mm