Konieczność zniesienia barier rozwoju przedsiębiorczości w Polsce było akcentowane od lat przez wiele środowisk politycznych, o postulatach biznesmenów nie wspominając. Jednak przez ostatnie ćwierćwiecze nie było woli politycznej, by się w te głosy wsłuchiwać. Tym bardziej więc, bez żadnej przesady można stwierdzić, że dzisiejszy dzień ma wymiar historyczny. Podczas KONGRESU 590 wicepremier Mateusz Morawiecki ogłosił „Konstytucję Biznesu” – pakiet wielu zmian legislacyjnych, które znoszą wiele uciążliwych i często bezsensowych obowiązków, jakimi byli obarczeni polscy przedsiębiorcy w ostatnich latach.
Nie wiem, czy znacie ministra finansów, który uwalniał potencjał firm, ale na szczęście jest też z nami minister rozwoju, któremu może pójść trochę lepiej
– zaczął żartobliwie wicepremier Mateusz Morawiecki, który od niedawna łączy funkcję ministra rozwoju i finansów. Później żartów było już jednak niewiele, ale padło wiele ważnych deklaracji.
W ostatnich latach polski przedsiębiorca był traktowany często przez administrację jak przeciwnik. Z kolei państwo postrzegane było jako łupieżca. Nie używajmy takiego języka, to nie buduje wspólnoty. Zbudujmy płaszczyznę porozumienia, działajmy razem, to mój absolutnie nadrzędny cel
– zadeklarował wicepremier Morawiecki.
Następnie wicepremier przedstawił ogólne zarysy „Konstytucji biznesu”, którą ogólnie opisał w sześciu głównych założeniach:
ZASADA nr 1: co nie jest w przepisach zabronione, jest dozwolone.
ZASADA nr 2: zasada pewności prawa. (wydaje się oczywista, ale dotąd często prawo działało np. wstecz)
ZASADA nr 3: zasada proporcjonalności. (przykład: Ktoś dostał karę 175 tys. za wycięcie drzewa na swojej działce. Gdzie tu proporcjonalność grzywny do wykroczenia?)
ZASADA nr 4: zasada domniemania uczciwości.
ZASADA nr 5: lepsze są mediacje niż procesy. (Kultura krajów dojrzałych, pokazuje, że zamiast iść do sądu, często lepiej wprowadzać mediatorów, arbitrów niż procesy)
ZASADA nr 6: Zasada milczącej zgody. (Jeżeli jest 60 dni na wydanie decyzji administracyjnej i nie zostaje wydana, to znaczy, że przedsiębiorca ją uzyskał)
Pakiet zmian legislacyjnych dla przedsiębiorców zawiera wiele szczegółowych pozycji. Wszystkich nie sposób tu wymienić. Teraz środowiska biznesowe będą się z nimi szczegółowo zapoznawać. Ich cel jest jasno określony.
Solidarność społeczna to jest nasze motto, w oparciu o to buduje się dziś silne państwa (...) Wierzę, że te zapisy stworzą nową przestrzeń wolności gospodarczej.
– dodał wicepremier Morawiecki.
Zmiany w przepisach zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.
kongres590.pl / mm