Jak wynika z badań PBS, aż 56% osiemnasto- i dziewiętnastolatków jest gotowych wstąpić do polskiej Gwardii Narodowej na zasadach zaproponowanych przez Cezarego Pietrasika w książce „Armia Obywatelska”. Autor – niezależny ekonomista i pasjonat wojskowości – nakreśla w niej program stworzenia 500-tysięcznych sił rezerwy, który skutecznie wzmocni potencjał odstraszający państwa, a zarazem nie obciąży jego budżetu.
Mężczyzn w wieku 18 i 19 lat zapytano, czy wstąpiliby do Gwardii Narodowej na 12-tygodniowe wakacyjne szkolenie bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej, gdyby było to zupełnie dobrowolne i wiązało się z kilkoma przywilejami. Po ukończeniu szkolenia wojsko opłaciłoby pierwszy rok studiów na płatnej uczelni lub przekazałoby równowartość 2000 zł na wybrane przez członka Gwardii Narodowej cele edukacyjne. Dodatkowo w przypadku osób ubiegających się o pracę w administracji publicznej lub samorządowej, osoby po przeszkoleniu wojskowym miałyby pierwszeństwo zatrudnienia wobec innych kandydatów o takich samych kwalifikacjach. 56% odpowiedzi było twierdzących, a jednoznacznie odmówiło tylko 23% respondentów.
Cezary Pietrasik udowadnia w swojej książce, że jego autorski Program Armia Obywatelska, zakładający stworzenie w Polsce 500-tysięcznej Gwardii Narodowej w ciągu 8 lat, jest w pełni możliwy do zrealizowania. Autor przyjmuje z ostrożności, że jedynie 70-80% sondażowych deklaracji przełoży się na faktyczną decyzję. Zakłada również dodatkową redukcję o 25% z powodów zdrowotnych i innych prowadzących do nieprzydatności do służby wojskowej. Jednak nawet biorąc pod uwagę te poprawki Pietrasik oblicza, że polska armia może liczyć na ponad 60 tys. zmotywowanych ochotników rocznie, co po ośmiu latach daje niemal pół miliona rezerwistów.
Jak wylicza ekonomista, wcielenie w życie jego koncepcji kosztowałoby rocznie 1 mld zł, a więc niecałe 3% obecnych wydatków na obronę i zaledwie 0,3% budżetu państwa. Pietrasik precyzyjnie wskazuje też optymalne źródła finansowania Programu Armia Obywatelska, tak aby jego realizacja nie wymagała obciążania budżetu. Program miałby być finansowany jasno zdefiniowanymi oszczędnościami w kosztach funkcjonowania państwa, które będą społecznie akceptowalne ze względu na cel ich przeznaczenia.
„Armia Obywatelska” zawiera propozycję szczegółowo rozpisanego planu szkolenia wojskowego. Harmonogram przygotowany jest z ogromną dbałością o szczegóły, tak aby zmaksymalizować wykorzystanie czasu w ciągu dwunastu tygodni przeznaczonych na szkolenie przyszłych gwardzistów.
Pietrasik dokonuje w swojej książce przekrojowej analizy kampanii partyzanckich w XX i XXI wieku, szeroko czerpie też z doświadczeń państw stosujących w polityce obronnej podobny model (przede wszystkim Izraela, Finlandii i Szwajcarii). Na licznych przykładach wykazuje, że Gwardia Narodowa – masowa armia rezerwowa, zdolna do walki partyzanckiej – jest niezwykle skutecznym mechanizmem odstraszania potencjalnego agresora. Dzięki Gwardii Narodowej przeciwnik planujący agresję na Polskę będzie musiał liczyć się z ciężką, długotrwałą kampanią, z dużymi stratami oraz brakiem możliwości osiągnięcia szybkiego i łatwego zwycięstwa.
„Armia Obywatelska” Cezarego Pietrasika to owoc unikalnego połączenia pasji do wojska z gruntownym wykształceniem ekonomicznym i analitycznym „szóstym zmysłem”. Publikacja dotyka tematu wyjątkowo aktualnego. Ryzyko konfliktu zbrojnego w naszej części Europy wydaje się obecnie większe niż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Książka stanowi nieoceniony – pod względem przygotowania merytorycznego oraz politycznej niezależności – wkład w toczącą się dyskusję na temat bezpieczeństwa Polski.
bridge.pl / mm