„Grupa Wyszehradzka ma olbrzymi potencjał, jej instytucje finansowe rozwijają się w szybkim tempie, rynki są dynamiczne i zdrowe” - wskazuje „Gazeta Bankowa” i stawia pytanie o perspektywy regionalnej integracji gospodarczej, idącej w ślad za współpracą polityczną. Nowe wydanie najstarszego polskiego miesięcznika ekonomicznego w sprzedaży od czwartku 27 lipca.
„Rynek bankowy w Europie Środkowej, mierzony wartością udzielanych kredytów, w ostatnich latach rósł o wiele szybciej niż w całej Unii Europejskiej. (…) W najbliższych pięciu latach „bankowe tygrysy” Grupy Wyszehradzkiej (V4) mają się rozwijać jeszcze szybciej”
– zauważa „Gazeta Bankowa”, powołując się na raporty analityczne zachodnich instytucji.
„Również giełdy Europy Środkowej rozwijają się w tempie, którego mogą pozazdrościć parkiety z Zachodu. Także środkowoeuropejski rynek ubezpieczeniowy rozwija się dynamicznie”.
Co szczególnie istotne, podkreśla Piotr Rosik w tekście „Finansowe tygrysy V4”
„banki naszego regionu są o wiele bardziej zyskowne niż w Europie Zachodniej. (...)
Choć oczywiście pod względem rozmiarów rynki finansowe krajów Europy Środkowej wciąż nie mogą mierzyć się z rynkami zachodnimi, to dynamika, zyskowność i stabilność banków, giełd i ubezpieczycieli w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji stawiają instytucje finansowe Wyszehradu w europejskiej czołówce.
„Gazeta Bankowa” stawia pytanie, czy w tej sytuacji dla dalszego zwiększenia dynamiki i szukania synergii firmy z krajów V4 nie powinny zacząć bliżej ze sobą współpracować? Nie rozstrzygając tej kwestii publicysta miesięcznika podkreśla, że ewentualna inicjatywa w tej sprawie zależy od polskich banków, GPW i ubezpieczycieli ze względu na siłę gospodarczą Polski w V4:
„Polska jest zdecydowanie największym rynkiem finansowym grupy V4. Bilans polskiego sektora bankowego stanowi połowę bilansu całej Grupy Wyszehradzkiej. Podobnie jest na rynku ubezpieczeniowym. (…) Jeszcze większą przewagę nad innymi krajami V4 mamy na rynku kapitałowym. Wartość rynkowa warszawskiego parkietu stanowi aż 66 proc. wartości wszystkich giełd grupy V4”.
„Mamy bardzo dużo do zdobycia na rynku, który dobrze znamy, czyli w Polsce”
– ocenia Michał Chyczewski, p.o. prezesa zarządu Alior Banku w wywiadzie pt. „Wychodzimy z własnej skorupy”. Alior Bank został tegorocznym zwycięzcą prestiżowego konkursu „Gazety Bankowej”, zdobywając tytuł Najlepszego Banku 2017 w kategorii dużych banków komercyjnych.
„Alior Bank jest dziś firmą technologiczną z olbrzymim potencjałem (...) To, że jesteśmy instytucją polską, że jesteśmy bankiem, który działa na rynku polskim, i że tutaj od podstaw instytucja ta została utworzona, i że mamy przywilej być częścią potężnej grupy PZU, jest wielką szansą dla Alior Banku. Jeżeli chodzi o kreatywność i zdobywanie pozycji rynkowej, nasze możliwości są praktycznie nieograniczone”
- stwierdza Michał Chyczewski.
Marek Siudaj, publicysta „Gazety Bankowej” zwraca uwagę że
„Polacy w przyszłym roku zobaczą czarno na białym, jak dużo płacą za usługi TFI, a także uświadomią sobie, jak wysokie opłaty wpływają na poziom oszczędności. I zaczną szukać alternatywy”
Zbieg czynników prawnych i rynkowych sprawi, że nieuchronnie w 2018 roku można spodziewać się wybuchu wojny cenowej między towarzystwami funduszy inwestycyjnych i w konsekwencji zdecydowanego spadku opłat. Dlaczego fundusze inwestycyjne będą zmuszone radykalnie obniżyć opłaty i jak to wpłynie na jakość oferty dla indywidualnych inwestorów? - odpowiedź w tekście „Cena oszczędzania”.
Polski biznes podbija Niemcy! Ewa Wesołowska w tekście „Na Zachód marsz” wskazuje:
„Wielton, Global Cosmed, Izo-Blok czy Medort to polskie spółki, które w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy przejęły swoich niemieckich konkurentów. Dziś wprowadzają własne strategie, pomagają im stanąć na nogi”.
Według autorki przejęcia dokonywane przez polskich firm są przemyślane, a cele starannie wybierane:
„Wejście do Niemiec ma być przełomowym momentem dla grupy Wielton. (…) Know how i ciesząca się świetną reputacją marka Langendorf, pozwolą nam jednym ruchem wejść nie tylko na rynek niemiecki, ale też szwajcarski i austriacki”
– cytuje „Gazeta Bankowa” szefa Wieltonu i zapowiada:
„To na pewno nie koniec biznesowych zakupów za Odrą. (…) Kolejne przygotowywane przejęcia firm w Niemczech mają zdecydowanie podnieść rangę polskiego biznesu w Unii Europejskiej”.
W najnowszym numerze „Gazety Bankowej” przeczytamy także o kwitnącym biznesie festiwalowym, czy farmy wiatrowe mają u nas jeszcze przyszłość, jakie tricki stosują deweloperzy, żeby skusić do zakupu mieszkania, dlaczego do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata, jak powstał w Warszawie i jak zniknął jeden z największych i najsłynniejszych browarów Europy...
„Gazeta Bankowa” - najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce: aktualne wydarzenia ze świata gospodarki i finansów w kraju i na świecie, ludzie i firmy, inwestycje i świat technologii, a także o tym, co robić w czasie wolnym: podróżach, modzie, motoryzacji, świecie sztuki i kultury.
Nowy numer miesięcznika „Gazeta Bankowa” w sprzedaży od czwartku 27 lipca, także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html