TOFIFEST to festiwal, który wyróżniają oryginalność i niepokorność. Jest pełen frapujących seansów filmowych, długich rozmów z twórcami, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/hobby-i-rozrywka/syn-krolowej-sniegu-na-tofifest-w-toruniu,21491569251?lll#ixzz4wPkCsGmU
Jak piszą twórcy imprezy „Niepokorność to kręgosłup ideologiczny festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy. To właśnie magnetyzujący, twórczy niepokój powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni. To festiwal otwierania horyzontów sztuki filmowej na każdego, nie tylko na wybranych.”
Konkurs FROM POLAND na Tofifest charakteryzuje się tym, że prezentowane są w nim zarówno filmy, o których jest już głośno, jak i obrazy nieoczywiste, niesłusznie niedostrzeżone.
Do tegorocznego konkursu polskiego zakwalifikowano 14 tytułów. Obraz Roberta Wichrowskiego znalazł się w doborowym towarzystwie, obok takich filmów jak „Pokot” Agnieszki Holland, czy „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny i Krzysztofa Krauze.
Laureatów tego konkursu poznamy 28 października 2017 roku podczas Gali Zakończenia 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.
"Syn Królowej Śniegu" łączy cechy dramatu i współczesnej baśni, w której dobro walczy ze złem. Jego akcja rozgrywa się w dwóch przeplatających się ze sobą wymiarach - realistycznym oraz poetycko-baśniowym. Sześcioletni chłopiec Marcin (Maciej Bożek), spragniony miłości i ciepła, dzięki emerytowanemu pisarzowi Kazimierzowi (Franciszek Pieczka), ucieka do krainy fikcyjnych bohaterów Hansa Christiana Andersena. Tam, oddzielony parawanem fantazji od rzeczywistości, w której z różnych względów nie potrafi się odnaleźć, czuje się bezpieczny. Jego dwudziestokilkuletnia matka Anna (Michalina Olszańska) wychowuje go samotnie, ledwo wiążąc koniec z końcem. Żeby mieć pieniądze na wynajem pokoju u Zofii (Anna Seniuk) i utrzymanie, pracuje w centrum handlowym i knajpie. Zmagając się z prozą codzienności, pod presją otoczenia, nie dostrzega tego, co w życiu najważniejsze. Gdy pozna Kamila (Rafał Fudalej), pojawi się nadzieja na lepsze jutro. Tylko czy Anna, która próbuje przypodobać się pełnej pokus współczesnej rzeczywistości, wybierze właściwą drogę? Czasami jesteśmy zagubieni tak bardzo, że popełniamy błędy, których nie da się naprawić.
Mecenasem Filmu jest Kasa Stefczyka.