W ubiegły piątek, 20 października 2017 roku, rozpoczęła się organizowana przez Muzeum Piaśnickie ogólnopolska akcja pn. "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok". Na zabytkowym wejherowskim cmentarzu przy ul. 3 Maja pracowało ponad 350 uczniów, nauczycieli, żołnierzy i innych uczestników przedsięwzięcia. Akcja potrwa do 31.10.2017 r.
Celem akcji jest zachęcenie ludzi do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócili baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą mogiły obok i uprzątnęli chociaż jedną z nich. Społeczny i edukacyjno-historyczny projekt ma na celu krzewienie szacunku do miejsc pamięci narodowej i nekropolii, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja ma również zainspirować nas do przemyśleń, ponieważ w miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, leżą często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla Polski i lokalnych społeczności. Szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświeceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych starych grobów na naszych cmentarzach.
"Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”.
Włączmy się czynnie w dniach od 20 do 31 października 2017 roku do ogólnopolskiej akcji inicjowanej przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Zadbajmy wspólnie o Miejsca Pamięci Narodowej i nekropolie ".
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie prosi o przesyłanie na adres e-mailowy muzeum@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania Miejsc Pamięci Narodowej i nekropoli, wraz z danymi o uczestnikach (dane indywidualne osoby, szkoły, organizacji lub instytucji) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone).
Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i facebookowej stronie instytucji oraz nagrodzone. Nagrodę stanowić będą egzemplarze unikatowej publikacji wydanej przez Muzeum Piaśnickie pt.: „Las Piaśnicki. Fabularyzowany komiks historyczny”, autorstwa Tomasza Meringa. Komiks historyczny, który powstał pod nadzorem pracowników naukowych muzeum, obrazuje mechanizm zbrodni popełnionych na polskich warstwach przywódczych w Piaśnicy jesienią 1939 roku.
Patronat medialny nad akcją przyjęło Radio Gdańsk i TVP 3 Gdańsk.
źródło: Muzeum Piaśnickie w Wejherowie