Z inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Fundacji Niepodległości, w Hrubieszowie w dniach od 13 do 15 lipca 2018 r. odbędzie się IV Święto Strzelca Konnego.
Wydarzenie zostało objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
W ramach IV Święta Strzelca Konnego zorganizowane zostaną ogólnopolskie zawody kawaleryjskie: MEMORIAŁ 2 PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH, a także rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych. W latach II Rzeczypospolitej 2PSK stacjonował właśnie w Hrubieszowie, a swoje święto obchodził 14 lipca. W związku z tym w kościele garnizonowym w Hrubieszowie zostanie odprawiona w sobotę 14 lipca uroczysta Msza św. w oprawie kawaleryjskiej, z udziałem pocztów sztandarowych oraz zostanie odczytany Apel Pamięci.
Hrubieszowskie zawody będą rozgrywane w tym samym miejscu, gdzie w 1934 roku przeprowadzono słynne MILITARI – Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego. Nie tylko duch miejsca będzie mobilizował zawodników – także regulamin zawodów oparto na przepisach, według których w zawodach MILITARI rywalizowali kawalerzyści w II Rzeczypospolitej. Punkty będą zdobywali w przeglądzie mundurowym, konkurencjach hippicznych - ujeżdżenia, jazdy terenowej (cross), skoków przez przeszkody, oraz kawaleryjskich - strzelania z karabinka, władania lancą oraz szablą.
Zeszłoroczna edycja zawodów, zakończyła się dużym sukcesem, dzięki czemu w roku bieżącym organizatorzy spodziewają się rekordowo dużej liczby rywalizujących kawalerzystów. Hrubieszowskie zawody wchodzą do cyklu Pucharu Polski MILITARI.
MEMORIAŁ 2 PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH - to największe zawody kawaleryjskie na Lubelszczyźnie.
Współorganizatorami Święta Strzelca Konnego: Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych, Miasto Hrubieszów, 2 Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "HUBALA" oraz Fundacja Niepodległości.
Sponsorem Głównym wydarzenia jest Polska Spółka Gazownictwa. Wsparcia finansowego udzielił też Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, promujący polską żywność pod hasłem "Polska Smakuje".
Jak powiedział Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości:
Chwała polskiej kawalerii opierała się nie tylko na słynnej odwadze i fantazji, ale także na olbrzymim zaangażowaniu w doskonałe wyszkolenie kawaleryjskie i taktyczne. Codzienny trud wkładany przez kawalerzystów w perfekcyjne wypełnianie obowiązków, może być do dzisiaj wzorem zaangażowania w służbę dla Ojczyzny. Z tym większym uznaniem przyjmujemy inicjatywę szwadronów, podtrzymujących tradycję polskiej jazdy. Z naszej tradycji możemy czerpać wiele dobrych wzorców, tak bardzo dzisiaj potrzebnych. Lubelszczyzna miała wielkie zasługi dla tworzenia pułków kawalerii w latach walk o kształt granic odrodzonej Rzeczypospolitej. Cieszymy się, że lokalne samorządy i jednostki Wojska Polskiego w naszym regionie pomagają w budowaniu pamięci historycznej. W tym kontekście szczególnym zaszczytem dla nas jest przyznany Narodowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Fundacja Niepodległości zaprezentuje w Hrubieszowie historyczne pojazdy wojskowe, służące w pułkach kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m. in. Scout Cara w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, który brał walczył w Bitwie o Monte Cassino
Patronami medialnymi są: Grupa Fratria (tygodnik "Sieci", magazyn "W Sieci Historii", portal wPolityce.pl, telewizja internetowa wPolsce.pl), portal Polska Zbrojna i magazyn Polska Zbrojna Historia, Radio Lublin, TVP Historia i TVP Lublin.