Sierpniowy sondaż CBOS pokazuje, że w wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 36-procentowe poparcie. Gdyby wybory odbywały się teraz, do parlamentu weszłyby jeszcze Platforma Obywatelska (27 procent) oraz ruch „Kukiz 15” (12 procent).
W wyborach do Sejmu 25 października PiS może liczyć na 36 proc. głosów, a PO - na 27 proc. respondentów - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Do Sejmu wszedłby jeszcze ruch Pawła Kukiza "Kukiz'15" - który może liczyć na 12-procentowe poparcie. Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem.
W porównaniu z wynikami z lipca poparcie dla PiS nie zmieniło się, poparcie dla PO spadło natomiast o 2 punkty procentowe. Podstawą procentowania są wszyscy ci, którzy zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach. Do Sejmu weszłaby również formacja Pawła Kukiza "Kukiz'15" - w sierpniu chce na nią zagłosować o 1 punkt procentowy więcej niż przed miesiącem.
Pod progiem wyborczym - z wynikiem po 4 proc. - znalazły się: Nowoczesna - formacja Ryszarda Petru (tyle samo co przed miesiącem), PSL (wzrost o 1 punkt procentowy) oraz komitet Zjednoczona Lewica SLD+Twój Ruch+PPS+UP+Zieloni (w poprzednim badaniu uwzględniono SLD, który mógł wówczas liczyć na 3 proc. głosów).
Na Ruch Narodowy, partię KORWiN Janusza Korwin-Mikkego oraz na Partię Demokratyczną chce zagłosować po 1 proc. ankietowanych. W sondażu z lipca Ruch Narodowy mógł liczyć na mniej niż 1 proc. głosów, a partia KORWiN - na 3 proc. Partia Demokratyczna nie była uwzględniona w poprzednim badaniu.
Mniej niż 1 proc. respondentów chce zagłosować na: Kongres Nowej Prawicy (tyle samo co przed miesiącem), Partię Razem (w lipcu miała 1-procentowe poparcie) oraz koalicję Zjednoczona Lewica, w której skład wchodzi m.in. SdPl oraz Wolność i Równość (w poprzednim badaniu uwzględniono WiR, który uzyskał wtedy mniej niż 1 proc. poparcia).
1 proc. badanych, pytanych, na kogo zagłosują, udzieliło innej odpowiedzi; 9 proc. odpowiedziało natomiast "trudno powiedzieć". Mniej niż 1 proc. respondentów odmówiło udzielenia odpowiedzi na to pytanie.
Ankietowani pytani byli również, czy zamierzają wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu 25 października. 60 proc. odpowiedziało, że na pewno wzięłoby w nich udział (spadek o 5 pkt proc.); 24 proc. odparło, że nie wie (wzrost o 9 pkt proc.); 16 proc. na pewno nie wzięłoby w nich udziału (spadek o 4 punkty proc.).
Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17–24 sierpnia 2015 roku na liczącej 1040 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.