Uczestnicy konferencji naukowej rozmawiali nie tylko o postaci Ryszarda Kuklińskiego, którego zgodnie uznali za niezłomnego bohatera, ale też o sytuacji politycznej, w jakiej było mu dane działać i o wartościach, które pułkownik Kukliński reprezentował i którym był wierny do samego końca.
W ostatnią sobotę w miejscowości Wiązowna pod Warszawą odbyła się Ogólnopolska Konferencja Pomnik Symboliczny, pod hasłem „Pułkownik Kukliński – zwycięska misja”, w całości poświęcona pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Przy okazji jednej z ulic w Otwocku nadano imię pułkownika Kuklińskiego oraz odsłonięto pamiątkową tablicę na jego cześć. W uroczystościach wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. bliscy pułkownika Kuklińskiego, profesorowie i historycy oraz przedstawiciele władz RP i ambasady Stanów Zjednoczonych.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od nadania imienia Ryszarda Kuklińskiego ulicy w Otwocku. Nieco później, w miejscowości Zakręt, odbyła się uroczysta msza koncelebrowana, w której homilię wygłosił bp łowicki senior, Józef Zawistowski. Zwrócił on uwagę na bezgraniczną wierność zasadom, którymi kierował się w życiu pułkownik Kukliński oraz przypomniał, że każdy człowiek podobnie jak on powinien być wierny wyznawanym wartościom, niezależnie od sytuacji i zagrożenia. Po zakończeniu mszy świętej wierni wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej pułkownikowi Kuklińskiego. Głos zabrał m.in. jego wieloletni przyjaciel, Roman Barszcz, który podkreślił, że Ryszard Kukliński byłby zdrajcą tylko wtedy, gdyby nie zrobił tego, co zrobił, mając ku temu możliwości. Swoją radość z uczestnictwa w uroczystościach wyraził też zastępca ambasadora USA, John Law, uwypuklając znaczenie misji pułkownika. Do zgromadzonych przemówienie wygłosił także przedstawiciel prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, goście udali się do domu państwa Barszczów pobliskim Emowie. Dzięki uprzejmości pana Romana Barszcza, można było zobaczyć m.in. pamiątkowe zdjęcia pułkownika Kuklińskiego oraz zwiedzić zakątki, w których przez pewien czas pomieszkiwał. Przyjaciele Ryszarda Kuklińskiego chętnie podzielili się również wspomnieniami na jego temat i odpowiadali na pytania.
Wreszcie późnym popołudniem w Zajeździe Mikulskich w Wiązownej rozpoczęła się konferencja pod przewodnictwem prof. Jana Żaryna, poświęcona pamięci płk Ryszarda Kuklińskiego. Poprzedziło ją ogłoszenie wyników i rozdanie nagród za konkurs historyczny dla młodzieży gimnazjalnej o pułkowniku oraz za konkurs plastyczny na plakat z wizerunkiem pułkownika. W konferencji wzięli udział m.in.: prof. Tomasz Panfil, dr hab. Józef Brynkus, Tadeusz Płużański oraz prof. Tadeusz Wolsza. Wśród słuchaczy znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych Wiązownej, Otwocka, Józefowa i Karczewa, a także przedstawiciele władz RP i politycy. Do tego grona dołączył również przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Mariusz Błaszczak, który zadeklarował uczczenie przez nowy rząd pułkownika Kuklińskiego, tłumacząc jednak, że aby to mogło nastąpić, potrzebne są najpierw zmiany w życiu publicznym, które to umożliwią. Uczestnicy konferencji rozmawiali nie tylko o postaci Ryszarda Kuklińskiego, którego zgodnie uznali za niezłomnego bohatera, ale też o sytuacji politycznej, w jakiej było mu dane działać i o wartościach, które pułkownik Kukliński reprezentował i którym był wierny do samego końca. Całość zwieńczył koncert zespołu „Contra Mudum.”
Sobotnie uroczystości dobitnie pokazały, że pamięć o tym czego dokonał pułkownik Ryszard Kukliński jest ciągle żywa i kultywowana. Pomimo zniesławień i oskarżeń o zdradę i podwójne szpiegostwo, które ciągle jeszcze przewijają się przy ocenie postaci pułkownika, wczoraj chyba nikt nie miał najmniejszej wątpliwości, że jest to cena, którą pułkownik Kukliński musiał zapłacić za swoją postawę. Cena ta już po jego śmierci wraca do niego jednak z niewymiernym zyskiem i dlatego pułkownik Kukliński udowodnił, że zawsze warto poświęcić się dla słusznej sprawy, nawet gdy wydaje się to całkowicie nieopłacalne.
Piotr Krupiński