„Nie jesteśmy żadną »bandą«, jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. Niejeden z waszych ojców i braci jest z nami” – mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, apel do żołnierzy LWP w 1946 r.
Wraz z nowym wydaniem tygodnika „wSieci” Czytelnicy otrzymają obszerny dodatek w całości poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W dodatku „Powrót Niezłomnych” publicyści „wSieci” i „wSieci historii” oddają swoisty hołd bohaterom – tym żołnierzom, którzy postanowili z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę, a o których pamięć miała zostać brutalnie zatarta.
W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy, redakcja „wSieci” przypomina sylwetki bohaterów, wstrząsające fakty z historii walk o niepodległą, wolną Polskę, a także ukazuje współczesny odbiór historii Wyklętych.
W 32-stronicowym dodatku znalzały się artykuły Tomasza Łysiaka, Tadeusza M. Płużańskiego, Piotra Zaremby, Doroty Łosiewicz i Marcina Fijołka.
- Żołnierze Wyklęci powracają. Dla lokalnych społeczności stają się ważni, stają się bohaterami, którymi można się chwalić. Ludzie organizują się sami, by oddawać hołd tym, którzy na ich terenie przed laty zginęli albo zostali zamordowani – mówi w rozmowie z Marcinem Wikło dr Krzysztof Szwagrzyk, który swą pracę i siły poświęcił odnalezieniu miejsc pochówku tych, których władze PRL skazały na zapomnienie i bezimienne mogiły.
W dodatku także rozmowa z Jakubem Iwańskim i Pawłem Szopą, twórcami i właścicielami marki Red is Bad.
- Zdziwiłbyś się, jakie mamy tutaj historie. Ostatnio na 1 sierpnia przyszedł do nas 10-letni chłopak,
kupił koszulkę z „Zaporą” (o którym zresztą opowiedział mi chyba wszystkie szczegóły z jego życiorysu), a po chwili dostrzegł za ladą moje książki o Wyklętych. Zapytał, czy może je kupić. Sam mam dwuletniego syna, więc zrobiło mi się cieplej na duszy i mówię mu: nie sprzedam, ale dam ci tę książkę pod jednym warunkiem — że za miesiąc przyjdziesz i opowiesz, o czym była.
Wrócił?
Wrócił i zaczął opowiadać z wypiekami na twarzy. Ale przywołuję to dlatego, że tego typu sytuacje pokazują trend, który nie jest do odkręcenia, bo nie polega na modzie – czytamy w rozmowie Maarcina Fijołka z twórcami Red is Bad.
Na łamach dodatku „Powrót Niezłomnych” także recenzje najnowszego filmu o Wyklętych – „Historia Roja” autorstwa Piotra Zaremby.
- Dla mnie to opowieść najwłaściwsza, bo w sposób dyskretny, nienachalny, poetycki, powiem wprost: piękny, Jerzy Zalewski wystawił nagrobek zamordowanej młodości. Naszej polskiej młodości.
Powtórzę: ONI na to zasługiwali. Teraz można do woli grzebać w historycznych kontekstach, zderzać Wyklętych z innymi grupami i politycznymi środowiskami. My mieliśmy wobec „Roja” i jemu podobnych zasadniczy obowiązek. Obowiązek Antygony – czytamy w artykule Piotra Zaremby.
Dodatek dostępny wraz z wydaniem tygodnika „wSieci”, w cenie 5,90 zł od 29 lutego.
Partnerem wydania z dodatkiem jest Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza - „Rozgrzewamy Polskie Serca” to hasło, pod którym PGNiG i Fundacja realizować będą programy podejmujące w nowoczesny sposób tematykę związaną z tożsamością, historią i patriotyzmem.