Koniec z zawieszaniem się internetu, z długim ściąganiem plików. Czas na niezawodną i najlepszą technologię - światłowodową. Wszystkie urządzenia domowe będą wręcz śmigać. Orange Polska, jako największy operator w kraju, planuje zainwestować do 2018 roku 2,2 mld zł w budowę sieci światłowodowej doprowadzającej internet do domów.
– Już dziś mogę powiedzieć, że LTE nie wystarczy. Technologia światłowodowa to przyszłość. Będzie standardem technologicznym na kolejne 20, 30 lat - powiedział wiceprezes Orange Polska Piotr Muszyński podczas Orange Fiber Show. O tym jak ważny i w zasadzie niezbędny w życiu stał się internet, nie trzeba nikogo przekonywać. Małe miejscowości dzięki dostępowi do internetu mają szansę na kupienie wszystkiego. Brak kina też nie jest przeszkodą w oglądaniu filmów. Można je oglądać bowiem w komputerze.
Już dziś Orange Polska ma w zasięgu internetu światłowodowego 1 mln gospodarstw domowych czyli niemal 2,5 miliona Polaków. Jest dostępny w 26 miastach, a w drugiej połowie roku rozpoczną się inwestycje w 33 kolejnych. Nikt inny w Polsce nie inwestuje tak dużo w rozwój internetu światłowodowego. – Podłączyliśmy 1 mln gospodarstw domowych do technologii światłowodowej. Do końca roku zasięg wzrośnie do 1,5 mln. Nasze inwestycje w FTTH (Fiber to the home - światłowód do domu) to 2,2 mld zł i osiągnięcie zasięgu do 3,5 mln gospodarstw" - powiedział Jean-François Fallacher. prezes Orange Polska. – Światłowód jest szybki i niezawodny. To potencjał korzyści dla całego kraju. Internet światłowodowy jest najlepszym jakościowo i najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Nieograniczony dostęp do sieci jest katalizatorem rozwoju gospodarczego, daje też niespotykane wcześniej możliwości osobistego rozwoju, kształcenia, pracy i rozrywki - stwierdził nowy prezes Orange Polska. Fallacher jest bowiem na tym stanowisku od maja.
– Oczekiwania użytkowników co do jakości dostępu do internetu rosną równie szybko. Przeciętna gra wraz z aktualizacjami zajmuje kilkadziesiąt gigabajtów, które w dużej mierze trzeba pobrać z internetu. Wiele gier jest dostępnych tylko na platformach sieciowych. Coraz więcej graczy dzieli się w internecie swoimi doświadczeniami, streamując grę w czasie rzeczywistym. Oglądanie online pełnometrażowego filmu jakości full HD czy 4K, bądź korzystanie z sieci w tym samym czasie poprzez wiele urządzeń już teraz przerasta możliwości starszych technologii. Możliwości światłowodu są dużo większe niż te, z których obecnie korzystamy. W laboratoriach Orange LABS uzyskano już rekordową prędkość transmisji 10Gb/s - tłumaczy Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Jak więc widać światłowód jest niezbędny. – 12 mln Polaków regularnie gra online, 67 proc. Polaków regularnie korzysta z internetu i spędza w nim dziennie średnio 4 godziny i 25 minut - wylicza natomiast Bożena Leśniewska, członek Zarządu ds. Sprzedaży i Komercyjnej Digitalizacji w Orange Polska. Zmiana kablówki na światłowód będzie wymagała w mieszkaniu poprowadzenia kabli pod podłogą albo pionowo w ścianach. To zależy od tego czy budynek jest stary czy nowy. Jak zamówić światłowód? To proste. Będzie go można kupić jak inne usługi. Głównym kanałem sprzedaży jest sprzedaż aktywna poprzez handlowców z Orange Retail. W sprzedaży ma pomóc także CALL PAGE, nowa strona internetowa, na której klienci mogą zgłaszać chęć zakupu internetu. Za instalacje odpowiada 700 wyspecjalizowanych techników z Orange plus firmy zewnętrzne.
Skala projektu światłowodowego Orange Polska sprawia, że będzie on miał duży wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu, w długim przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju. Przedsiębiorstwa mogą zatrudnić w najbliższych latach nawet 15 tys. dodatkowych pracowników, aby sprostać wzmożonemu popytowi. To mniej więcej tyle miejsc pracy ile przybyło łącznie w przemyśle i handlu hurtowym w całym 2015 r. Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP).
Agata Rowińska
Eksperci dyskutowali o sieci światłowodowej