W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” redakcja wraca do zbrodni w Jedwabnem, o której opinia publiczna dowiedziała się w 2000 r. za sprawą książki Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”. Scenariusz przedstawiony w pracy budził przerażenie. Jednak wybitni polscy historycy zarzucili tej opowieści wiele kuriozalnych błędów, nadużyć, a nawet fałszerstw. Ponieważ mord w Jedwabnem trafił do kultury masowej (film „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego), wymaga bardzo dokładnego zbadania. A dotychczas nie wyjaśniono jego okoliczności i przebiegu – pisze historyk i politolog Piotr Gontarczyk.
Nowy numer tygodnika „wSieci” to także debata publicystów tygodnika o tym, jak będzie wyglądała Europa po Brexicie? Bronisław Wildstein, Stanisław Janecki i Jan Rokita zastanawiają się nad tym, co czeka Stary Kontynent po referendum w Zjednoczonym Królestwie.
W związku z Brexitem i ewolucją Unii Europejskiej rząd PiS czeka akcja dyplomatyczna na skalę większą niż przed wstąpieniem w 1999 r. do NATO i w 2004 r. do UE – zauważa Stanisław Janecki. I dodaje – Rządzący w państwach Unii Europejskiej nie mają wątpliwości, że niezależnie od tego, czy ostatecznie Wielka Brytania wyjdzie z Unii, czy nie (formalnie to wcale nie jest przesądzone), konieczne są zmiany w funkcjonowaniu Wspólnoty, czyli także w traktatach: o Unii Europejskiej i o funkcjonowaniu UE. Brytyjskie referendum stało się tylko dogodnym pretekstem do podjęcia kwestii reformy Unii Europejskiej, umożliwiając znacznie głębsze i szybsze zmiany, niż gdyby referendum i wyjścia Zjednoczonego Królestwa nie było.
O sytuacji Europy po Brexicie pisze również Bronisław Wildstein: - Reakcje liderów UE na wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mogą zadziwiać. Ci, którzy zapewniali dotąd, że ich nadrzędnym celem jest jedność Europy, arogancko domagają się, aby Anglicy natychmiast wyciągnęli wnioski ze swojego głosowania i bezzwłocznie podjęli działania w celu opuszczenia Unii – czytamy. Kluczowe pytanie, przed którym stoi Europa po brytyjskim plebiscycie, brzmi: czy Wielka Brytania naprawdę jest wrogiem? – pyta Jan Rokita. W ciągu ostatnich lat Londyn solidnie zapracował na to, aby na kontynencie zaczęto go traktować jako sprawcę ustawicznych kłopotów Europy. Od czasu głośnego wystąpienia Davida Camerona w Agencji Bloomberg, w którym zapowiadał referendum nad dalszym członkostwem w Unii, długo prowadził kampanię zohydzania Anglikom idei wspólnej Europy. I dziesiątki razy zapowiadał, że jednym z dobrych wyjść dla Brytanii jest ostateczne zerwanie wszelkich więzi z Brukselą – sugeruje publicysta tygodnika „wSieci”.
W nowym numerze tygodnika także wywiad Jacka i Michała Karnowskich z Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem rozwoju: - Chodzi nam o zbudowanie prawdziwej polskiej elity, zdolnej do działania w interesie Polski na wszystkich polach – mówi Mateusz Morawiecki.
Na łamach „wSieci” także o porażce reprezentacji Polski w ćwierćfinale z Portugalią, ósmą drużyną świata, po pasjonującym boju, dogrywce i rzutach karnych zakończyła udział naszej reprezentacji w mistrzostwach Europy. Nigdy wcześniej podczas turnieju na Starym Kontynencie nie zaszliśmy tak wysoko – zauważa Cezary Kowalski. Piszemy także o tym, że dorobek gimnazjów nie będzie zmarnowany: – Ale dowody, że tamten projekt się nie udał, są niezbite. 69 proc. Polaków jest pomimo wrzawy za jego zakończeniem – zauważyła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej w rozmowie z Piotrem Zarembą.
Ponadto w tygodniku o szczycie NATO w Warszawie, Poznańskim Czerwcu ‘56 roku, a także fragmenty książki Piotra Semki i Jacka Kurskiego. Tygodnik prezentuje fragment książki „Recydywa?” będącej kontynuacją bestsellera „Lewy czerwcowy”. Po 24 latach od jej ukazania się Piotr Semka dotarł do wszystkich bohaterów publikacji z 1992 r. i poprosił ich o nowe wywiady.
W tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Andrzeja Zybertowicza, Wiktora Świetlika, Roberta Mazurka, Aleksandra Nalaskowskiego, Krystyny Grzybowskiej, Dariusza Karłowicza, Wojciecha Wencla, Krzysztofa Feusette, Marty Kaczyńskiej, Janusza Szewczaka czy Bronisława Wildsteina. Poza tym „wSieci” wiele miejsca poświęca na kulturę, sport i historię.
Najnowszy numer tygodnika wSieci”, w sprzedaży już od 4 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.