Tegoroczna lektura Narodowego Czytania wybrana została przez uczestników głosowania prawie 18 tysięcy razy, co stanowi niemal 50% wszystkich głosów.
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017
- ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W gali uczestniczyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury
– przekonywał Prezydent RP, prezentując zwycięski tytuł.
Pierwsza Dama przypomniała, że na lekturę Narodowego Czytania w tym roku można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego, wybierając spośród czterech utworów: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W sumie oddano blisko 37 tys. głosów, „Wesele” uzyskało prawie 18 tysięcy wskazań.
Można z czystym sumieniem powiedzieć, że nie było przegranej lektury. Każda z zaproponowanych przez nas pozycji uzyskała imponującą liczbę głosów
– podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. Świadczy to o tym, mówiła Małżonka Prezydenta RP, że Polacy znają kanon polskiej literatury.
W czasie uroczystości Nagrodę Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny” otrzymał Wojciech Wencel, gdański poeta, felietonista i krytyk literacki.
Rzadko się zdarza, by poezja wywoływała dzisiaj dyskusje, a ta wywołuje. I dlatego właśnie pan Wojciech Wencel, jego poezja, jego twórczość są tak interesujące, i tak niezwykle ważne dla polszczyzny, a często także dla wychowania młodego pokolenia
- uzasadniał wybór prezydent.
Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny” przyznawana jest za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego.
W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy:
Kunsztowna, wyrafinowana, mistrzowska poezja Wojciecha Wencla od ponad dwudziestu już lat prześwietla i oświetla nasze życie duchowe i narodowe, przypomina o tragicznej polskiej historii, przestrzega przed kłamstwem i znieprawieniem, prowadzi nieustający dialog z naszymi umarłymi i naszą tradycją. Uwiecznia naszą współczesność. Niesie nadzieję. Wojciech Wencel jest wielkim i godnym kontynuatorem naszej narodowej liryki. W jednym ze swoich felietonów poeta zauważył, że „Język jest jak zdjęcie rentgenowskie. Występują w nim byty, które trudno dostrzec na co dzień.
Na koniec odbyła się też Lekcja RP poświęcona polszczyźnie.
źródło: prezydent.pl