Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą – wszystko po to, by przeżyć coś ekstremalnego, zmienić swoje życie i spotkać się z Bogiem. Tegoroczna, 9. Edycja EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ odbędzie się pod hasłem „Drogi przełomu”.
Ogólnopolskie zapisy uczestników na EDK ruszyły już 1 marca w Środę Popielcową. Zgłaszać można się przez stronę www.edk.org.pl, na której dostępnych jest już ponad 100- tras do wyboru. 9 edycja EDK odbędzie się 7 kwietnia w Polsce oraz za granicą.
EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to projekt realizowany od 2009 roku. Polega na pokonaniu wybranej trasy w nocy, ciszy, modlitwie i samotności. W trakcie długiej, bo ponad 40-kilometrowej wyprawy, uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. Tu jest ból, zmęczenie, samotność. Ma być ekstremalnie.
Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie!
– mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, inicjator i pomysłodawca EDK.
W tym roku tematem przewodnim rozważań będzie „Droga przełomu”. Teksty napisane zostały przez osoby świeckie, zgromadzone w duszpasterstwie Wspólnota Indywidualności Otwartych, prowadzonym przez ks. Jacka WIOSNĘ Stryczka – twórcę SZLACHETNEJ PACZKI. Wśród autorów rozważań są m.in. lekarze, informatycy, pracownik fabryki oraz managerowie IT. To właśnie w tym środowisku i z inicjatywy ks. Stryczka narodziła się idea EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ w 2009 roku.
Myśl przewodnia nie została wybrana przypadkowo. To raczej odkrycie tego, jak działa EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA. Coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem fundamentalnej zmiany życiowej, która wyrosła w czasie nocnej wędrówki. Nie dziwię się temu. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier – to prowadzi do istotnego momentu i spotkania z Bogiem – wyjaśnia ks. Stryczek.
Większość EDK wyrusza 7 kwietnia, a w niektórych miejscach 31 marca. Tylko w 2016 roku wydarzenie przyciągnęło 25 tys. uczestników, którzy pokonali 177 tras w Polsce i 11 zagranicą (m.in. Oslo, Genewa, Glasgow, Manchester). Uczestnicy EDK znaleźli się nawet na Antarktydzie.
W tym roku szacuje się, że liczba uczestników może sięgnąć nawet 80 tys. osób, które pokonają 600 tras w 300 miastach na terenie kilkunastu państw. Osoby, które chcą wziąć udział w EDK, mogą już teraz zgłaszać się przez stronę www.edk.org.pl. Na większość tras można zapisywać się praktycznie do ostatniej chwili, jednak na niektóre z nich liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego nie warto zwlekać.
stowarzyszenie wiosna / mm