Tematem miesiąca najnowszego numeru „wSieci Historii” jest Zygmunt III Waza. Publicyści miesięcznika prezentują portret tego władcy, nie zapominając o jego niezwykle ciekawym prywatnym życiu. Opisują najważniejsze wydarzenia jego epoki oraz przybliżają historię najsłynniejszej polskiej kolumny – Kolumny Zygmunta.
W najnowszym wydaniu „wSieci Historii” Jakub Witczak przybliża mniej oficjalny wizerunek Zygmunta III Wazy. Okazuje się, że król był człowiekiem obdarzonym rozlicznymi talentami i zainteresowaniami. W tekście Witczaka jawi się nie tylko jako monarcha cieszący się dużym poważaniem wśród polskich poddanych, ale także jako wielbiciel piłki nożnej, miłośnik przyrody i ogrodów, naukowiec oraz artysta. Autor zauważa również, że Zygmunt III był człowiekiem niezwykle religijnym oraz bardzo rodzinnym.
Poważnie traktując zasady religijne, sumiennie wypełniał obowiązki rodzinne .Choć cieszył się powodzeniem u kobiet, nigdy nie dał choćby cienia wątpliwości co do małżeńskiej wierności. Oba jego małżeństwa, udane i obdarzone licznym potomstwem, były wzorem dla innych. Zarówno pierwszą, jak i drugą żonę bardzo kochał – po śmierci Anny ożenił się dopiero po siedmiu latach, odejście zaś Konstancji przyśpieszyło ostatnią godzinę załamanego króla – pisze Jakub Witczak w artykule „Życie prywatne Zygmunta III”.
Maciej Maciejowski w artykule „Zwycięstwo bez wodzów” pisze o warszawskiej bitwie z 17 kwietnia 1794 roku. Autor kreśli sytuację w stolicy podczas insurekcji kościuszkowskiej i opisuje przebieg wydarzeń, na które składało się pasmo mniejszych zwycięstw nad rosyjskimi siłami ciągnące się praktycznie od początku walk w stolicy:
Jeszcze na początku walk zginęło lub dostało się do niewoli kilku wysokich rangą oficerów rosyjskich, a podległe im oddziały zostały rozbite. Jednym z kulminacyjnych momentów bitwy o stolicę było zniszczenie na Krakowskim Przedmieściu przez 10 regiment piechoty (Działyńczycy) zgrupowania gen. mjr. Wasyla Miłaszewicza. W tym starciu polegli zarówno rosyjski dowódca, jak i jego zastępca płk Fiodor Gagarin.
Na łamach nowego numeru miesięcznika „wSieci Historii” Tomasz Plaskota rozmawia z Anną Marią Andres o wspólnej historii Polski i Iranu oraz o przyszłości wzajemnych relacji obu państw. Pani senator opowiada między innymi o swojej niedawnej wizycie w Teheranie:
Wizyta miała dwa aspekty – rocznicowy i polityczny. Odwiedziłam dwa cmentarze w Teheranie i w Isfahanie, gdzie są pochowani Polacy, którzy wyszli z armią mojego ojca z Sowietów. Przerażające jest to, że w Teheranie spoczywa 2 tys. Polaków – dwa razy więcej niż na cmentarzu wojennym pod Monte Cassino! Przeżyli pobyt na nieludzkiej ziemi w Syberii, Kazachstanie, Uzbekistanie, ale nie dane im było przebyć dalszej drogi z Armią Andersa. Wycieńczyły ich głód, choroby, zmiana klimatu. Tu też swój szlak nadziei zakończył Wacław Siedzik – ojciec ppor. Danuty Siedzikówny „Inki”.
Natomiast w artykule „Radio na kasetach” dr Majchrzak opisuje historię najważniejszego, obok Radia Wolna Europa, radia PRL-u.
Powstanie NSZZ „Solidarność” naruszyło (głównie w prasie) monopol informacyjny władz PRL. Pomysłem na przełamanie go w elektronicznych środkach przekazu było wykorzystanie radiowęzłów zakładowych, przez które puszczano audycje nagrane na kasetach. Metodę tę wykorzystano w kilku ośrodkach – w Gdańsku działały dwie radiowe agencje „Solidarności”, we Wrocławiu Sekcja Radiowa NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk, a w Warszawie Radio „Solidarność” Regionu Mazowsze Redakcja Programów dla Radiowęzłów Zakładowych. To ostatnie radio, wbrew nazwie, miało zasięg ogólnopolski, obsługując m.in. posiedzenia władz krajowych związku (Krajowej Komisji Porozumiewawczej, Komisji Krajowej, I Krajowego Zjazdu Delegatów) – pisze Grzegorz Majchrzak.
W miesięczniku Przemysław Benken przybliża czytelnikom specyfikę północnokoreańskiego totalitaryzmu podkreślając jego wyjątkowość w stosunku do innych znanych nam systemów totalitarnych. Publicysta stara się w przystępny sposób wytłumaczyć z czego wynika nadzwyczajność systemu politycznego Korei Północnej, który czerpie nie tylko z dorobku komunistów, ale także tradycji wynikających z koreańskiej historii i kultury.
Więcej artykułów w nowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży od 16 marca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji miesięcznika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl