W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Marcin Wikło i Marek Pyza odsłaniają kulisy prowokacji - piszą o prawdziwym przebiegu ostatnich demonstracji i licznych manipulacjach, które mają miejsce podczas antyrządowych manifestacji.
–„Szpalery sadystów!”, „ZOMO!”, „Skur…syny!”, „Zdrajcy!”, „Wyp…dalać za barierki!” – to tylko część wyzwisk, jakimi na ostatnich manifestacjach obrzucano policjantów. Mundurowym się grozi, a nawet na nich pluje. W tym samym szeregu atakujących stoją politycy opozycji, artyści i zawodowi zadymiarze. Cel jest jeden: sprowokować policję. Nie udaje się, bo w czasie antyrządowych protestów funkcjonariusze zachowują godny podziwu spokój – czytamy na łamach tygodnika.
W artykule „»Obywatel« chce dostać pałą”, Marek Pyza i Marcin Wikło komentują zachowania demonstrantów wobec policji, do których doszło podczas ostatnich manifestacji antyrządowych. Publicyści przypominają słowa Donalda Tuska z 2014 roku, który podkreślał, że w Polsce nie ma zgody na przemoc wobec funkcjonariuszy. Pyza i Wikło zauważają: - Po czterech latach jego partyjni koledzy stają po drugiej stronie. Zamieniają się w chuliganów. Już nie tylko politycznych, lecz rasowych, ulicznych. Szczują na policję, dążą do konfrontacji, pochwalają akty wandalizmu, bronią łamiących prawo. Stają się więc współsprawcami. Swoją opinię Pyza i Wikło popierają analizą wielu materiałów audiowizualnych prezentujących ostatnie protesty: - Wyłania się z nich ponury obraz rozhisteryzowanych zadymiarzy, którzy za wszelką cenę chcą zmusić funkcjonariuszy do nerwowych reakcji. Rozmawialiśmy też z policjantami pełniącymi służbę w czasie demonstracji. Podkreślają oni, że pierwszy raz stykają się z taką agresją – czytamy w tygodniku Sieci.
W artykule „Festiwal antypisu” Konrad Kołodziejski porusza temat organizowanego przez Jerzego Owsiaka festiwalu Pol’and’Rock, który do niedawna znany był pod nazwą Przystanek Woodstock: […] kojarzy się raczej nie z muzyką, ale z szeroko kolportowanymi w internecie zdjęciami przedstawiającymi półnagich lub całkiem nagich ćpunów oraz ich dzikie harce w błocie […]. Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet jeśli to margines, spotyka się on z powszechną akceptacją zarówno widzów, jak i organizatorów, w tym samego Owsiaka.
Kołodziejski komentuje także podejście Owsiaka do polityki oraz tradycyjnych wartości: - Owsiak ciągle jest formalnie „apolityczny” ,a jego inicjatywy nadal mają odciągać młodzież od polityki. Przy czym tymi złymi, zwodniczymi politykami, których piętnuje stylizujący się na kontestatora, są wyłącznie przedstawiciele prawicy. To oni chcą zniewolić młodych ludzi, moralizować, ganiać ich do kościoła i na patriotyczne musztry. Tymczasem – jak pokazuje na swoim festiwalu Owsiak – młodzi ludzie wolą się popluskać nago w błocie, czasem zapalić skręta, pouprawiać wolną miłość w krzakach… Co w tym złego? – pyta retorycznie publicysta.
Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie udzielonym Jackowi Karnowskiemu („Ostrzegam myśliwych”) odniósł się m.in. do stanu polskiej wsi i znaczenia gospodarstw wiejskich. Minister wskazał również szereg udogodnień dla rolników, które mają niebawem wejść w życie: - Po wakacjach wejdzie w życie nowelizacja, która umożliwi sprzedaż nie tylko z ręki do ręki, lecz także do restauracji, stołówki, agroturystyki, lokalnego sklepu. Ułatwimy wytwarzanie soków, oleju, kasz, mąki; będzie to można zrobić u kogoś, kto ma odpowiedni sprzęt. Zwiększamy kwotę wolną od podatku z 20 tys. do 40 tys. sprzedaży rocznej. A od nadwyżki będzie podatek w wysokości 2 proc. Mniejsi rolnicy powinni poczuć, że to dla nich szansa.
Na łamach nowego numeru tygodnika „Sieci” Piotr Skwieciński w artykule „Będzie weto?” zastanawia się „dlaczego prezydent, który nie tylko wywodzi się z PiS, lecz również nadal czuje się częścią tego obozu, chce zawetować ordynację?” Rozważa kilka argumentów, którymi może kierować się prezydent Duda: - Nowa ordynacja to potężny impuls, skłaniający opozycję do jednoczenia się, które leży w oczywistej sprzeczności z interesami PiS. Oczywiście nie wybory europejskie są tutaj ważne, tylko krajowe, jednak ewentualne wcześniejsze przełamanie międzypartyjnych, międzyśrodowiskowych, a wreszcie dzielących poszczególnych polityków barier uprawdopodobniałoby zawarcie przez opozycję koalicji również przed wyborami parlamentarnymi. A ewentualny sukces zjednoczonej opozycji w wyborach do PE skłaniałby do powtórzenia tegoż scenariusza w wyborach krajowych. Wpłynąłby też uskrzydlająco i na działaczy, i na wyborców opozycji, bo sukces często rodzi sukces – zauważa publicysta.
W tygodniku ponadto rozmowa Jacka Karnowskiego z szefem polskiej dyplomacji („Rosja wyczuwa słabość”). Minister Jacek Czaputowicz pytany jest m.in. o Rosję i ewentualne zagrożenia ze strony polityki Putina dla Polski i krajów bałtyckich. – My podzielamy perspektywę państw bałtyckich, Gruzji, Ukrainy, także Rumunii, a więc państw, które czują się zagrożone agresją rosyjską, a nie perspektywę Węgier. Zdajemy sobie sprawę z tej wyraźnej różnicy poglądów. Polska polityka zagraniczna opiera się na bezwarunkowym poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe. W niedawnej deklaracji stwierdziliśmy, wspierając deklarację krymską Departamentu Stanu USA, że nie uznajemy i nie uznamy aneksji Krymu przez Rosję. W naszym interesie leży podtrzymanie i umocnienie prawa międzynarodowego, które odrzuca użycie siły jako sposobu działania w polityce międzynarodowej – wyjaśnia Jacek Czaputowicz.
Ponadto w tygodniku przeczytać można także ciekawe komentarze bieżących wydarzeń pióra Katarzyny i Andrzeja Zybertowiczów, Jerzego Jachowicza, Wiktora Świetlika, Aleksandra Nalaskowskiego, Witolda Gadowskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Krystyny Grzybowskiej, Piotra Skwiecińskiego, Krzysztofa Feusette, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego czy Marty Kaczyńskiej.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 13 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.