Na Kujawach chirurdzy dokonali udanych trepanacji czaszki tysiące lat temu. Pacjentów mogli znieczulić marihuaną!
Młodszy z mężczyzn, w wieku ok. 35 lat, przeżył cztery takie operacje, dla starszego (ok. 50 lat) jednorazowy zabieg też zakończył się pomyślnie. Naukowcy podejrzewają, że pacjentów odurzano dymem z palonych liści konopi indyjskich, bo znaleźli w pobliżu nasiona tej rośliny. Pod Izbicą Kujawską znajdują się jedne z najstarszych w Europie megalitycznych budowli.
Potężne grobowce nazywane "piramidami polskimi" wzniesiono 5,5 tys. lat temu. Jednym z nich jest grobowiec oznaczony przez archeologów numerem 5. Znaleziono w nim szkielety dwóch mężczyzn. Na ich czaszkach zachowały się ślady trepanacji.
(fot. za izbica-kujawska.com)
Największy z kujawskich megalitów ma 115 m długości i 10 m szerokości. Wysokość tych konstrukcji, kiedy powstawały, dochodziła do 3 m. Całość została wykończona skalnymi głazami. Największe z nich ważą 6 ton. Polscy archeolodzy w latach 30-tych ubiegłego wieku odkryli w nich komory grobowe. Te budowle musiały być przeznaczone na miejsce pochówku kogoś znacznego, biorąc pod uwagę ogrom prac wykonanych przy ich wznoszeniu.
Eksponaty znalezione wewnątrz grobowców i w ich okolicy (puchary, amfory, przęśliki tkackie, kamienne narzędzia) znajdują się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Niestety sporo zabytków zaginęło we wrześniu 1939 roku.
MB/AC