Szanowny panie redaktorze, a przede wszystkim człowieku niezłomny, wielki polski inteligencie – tak zwrócił się prezydent Andrzej Duda do Bronisława Wildsteina wręczając mu Order Orła Białego. W nowy wydaniu tygodnika „wSieci” rozmowa z kawalerem najstarszego i najwyższego odznaczenia narodowego.
Bronisław Wildstein w rozmowie z Piotrem Zarembą zatytułowanej „Wygrywamy z Michnikiem” skomentował fakt, że Orderem Orła Białego został odznaczony wcześniej Adam Michnik, kierujący „Gazetą Wybroczą”:
Nie ja, ale my wygrywamy z Michnikiem. My, czyli obóz broniący szeroko pojętego ładu kulturowego czy moralnego, także narodowego. Ten ład stwarza perspektywę rozwoju, także tego cywilizacyjnego. Michnik naturalnie powie, że wręcz przeciwnie: to idea mechanicznego zlania się z Europą ma gwarantować Polakom rozwój. I oni w to pewnie wierzą. Ale to nie ma sensu. Bo nie znikła wcale, także w Unii Europejskiej, rola państw narodowych.
W nowym numerze redakcja „wSieci” poświęca również dużo miejsca ruchom i wydarzeniom, które działają przeciw władzy w Polsce i szkodzą krajowi. O tym pisze Aleksandra Rybińska w tekście „Donosy na Polskę”:
Prośby o „bratnią pomoc” w Brukseli, płakanie w rękaw komisarzom europejskim, skargi do unijnych instytucji, inspirowanie zagranicznych mediów do kreowania fałszywego obrazu sytuacji w Polsce, udzielanie wywiadów, w których szkaluje się własny kraj. Skala tych szkodliwych działań pozycji, która nie może się pogodzić, że naród wysłał ją do kąta, świadczy o jej histerii i bezradności.
Natomiast Stanisław Janecki w artykule „Wojny uliczne 2016” zauważa m.in.:
Każda manifestacja antyrządowa w ostatnich tygodniach przed szczytem NAT O i Światowymi Dniami Młodzieży jest poligonem wojny hybrydowej, okazją do wywołania w Polsce zamieszek.
Również podobny wątek podjął Jarosław Gowin, wicepremier oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rozmowie z Marcinem Fijołkiem („Nie wywiesimy białej flagi”). Stwierdził m.in.:
Permanentny konflikt będzie szkodliwy i dla rządu, i dla opozycji. Uważam zresztą, że opozycja poniesie społeczne konsekwencje tak konfrontacyjnej postawy. Ale przede wszystkim konflikt ten szkodliwy będzie dla Polski. Paradoksalnie zaryzykowałbym tezę, że my jako obóz Zjednoczonej Prawicy nie stracimy na całym sporze. Jesteśmy jednak powołani, by służyć państwu, stąd zabieganie o kompromis, co tak dobitnie zaakcentował Jarosław Kaczyński w przemówieniu 2 maja.
W wywiadzie zatytułowanym „Tu chodzi o konfitury”, który przeprowadzili Jacek i Machał Karnowscy z Januszem Szewczakiem, poseł i ekonomista komentował sytuację sektora bankowego w Polsce i na świecie. Ocenił również dotychczasowe działania Komisji Nadzoru Finansowego:
KNF to bastion III RP. Albo nawet PRL-bis. Powtarzam: to państwo i jego instytucje mają chronić obywateli. Tymczasem KNF nie tylko nie reagowała, są poszlaki, że wręcz umożliwiała łupienie obywateli. Doskonale pokazał to Rzecznik Finansowy w swoim raporcie z marca 2016 r. I nadzór, i banki wiedziały, że np. polisolokaty to oszustwo. Że klient już nie zobaczy swoich pieniędzy, które zainwestował w ten „produkt”, i niewiele zrobiły w tej sprawie.
W tygodniku również artykuł Marka Pyzy „Rzepliński knebluje Trybunał”, który pisze m.in. o sprawie Kamila Zaradkiewicza:
Jeśli podlegasz Andrzejowi Rzeplińskiemu, lepiej nie mów, co myślisz, siedź cicho. W przeciwnym razie mogą cię czekać poważne problemy w pracy. Doświadczył tego dr hab. Kamil Zaradkiewicz, dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego.
Ponadto przeczytać można wywiad („Nie ma miejsca na nieróbstwo”) Łukasza Warzechy z nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, w którym nowy komendant główny policji mówi o potrzebach zmian w tym resorcie, m.in.:
Mam natomiast świadomość, że wyszkolenie funkcjonariuszy jest dziś piętą achillesową policji. Przeciętny policjant kończy je na poziomie zaledwie półrocznego kursu podstawowego. […] w tej sprawie determinacja szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka jest ogromna. A to da nam możliwość wydłużenia szkolenia podstawowego, a także odciąży szkoły policyjne, bo będzie do nich trafiało mniej ludzi. Celem jest, żeby policjant po szkoleniu podstawowym był kompleksowo przygotowany do służby. Dziś nie jest, co potwierdzają także przełożeni tych policjantów.
W nowym numerze „wSieci” także o śmieciowym biznesie – w artykule „Śmieciowy spór” Dorota Łosiewicz pisze:
Na polskim rynku odpadów, wartym 3,5 mld zł rocznie, wybuchł spór między prywatnymi przedsiębiorcami z branży śmieciowej a samorządowcami. Starcie toczy się wokół nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych.
Ponadto Ewa Wesołowska zauważa w artykule „Ziemia pod ochroną”, że przeciętny polski rolnik był ostatni w kolejce po zakup ziemi. Teraz to ma się zmienić. Natomiast Marcin Wikło w tekście „Miejsce święte i przeklęte” pisze o powstającym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie:
Trudno znaleźć lepszą siedzibę dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL niż mokotowskie więzienie. To przecież tutaj zamordowano najważniejszych przywódców antykomunistycznego oporu po wojnie, a później więziono działaczy KOR i „Solidarności”.
Na łamach nowego numeru „wSieci” również o edukacji, piłce nożnej i jedzeniu. Także o kulturze, m.in.: nowej płycie Hey, książkach Jo Nesbø czy filmie „Opiekun”. Natomiast bieżące wydarzenia komentują m.in.: Andrzej Zybertowicz, Wiktor Świetlik, Robert Mazurek, Aleksander Nalaskowski, Krystyna Grzybowska, Dariusz Karłowicz, Wojciech Wencel, Krzysztof Feusette, Marta Kaczyńska czy Bronisław Wildstein.
Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 9 maja br., także w formie e-wydania dostępnego na platformach iOS oraz Android – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.