To było pierwsze starcie polskich lądowych sił zbrojnych po klęsce kampanii wrześniowej! Wiosenna bitwa o port Narwik w 1940 r. przyniosła polskim żołnierzom chwałę i podziw Norwegów oraz szacunek aliantów. Walki w rejonie fiordów Narwiku toczyły się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 r.
Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 r. podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię. W walkach tych, po raz pierwszy po klęsce wrześniowej, polskie regularne jednostki lądowe starły się z Niemcami. 13 kwietnia Brytyjczycy zwyciężyli w drugiej bitwie morskiej o Narwik.
Niemiecka bestia uderzyła na Danię i Norwegię zaledwie pół roku po zadaniu Polsce śmiertelnego ciosu. Dania, niemal kompletnie bezbronna, padła pod naporem niemieckich kolumn pancernych w ciągu zaledwie doby, ale dzielni Norwegowie, wspierani przez aliantów (w tym także polskie jednostki), stawiać mieli opór o wiele dłużej.
Jednym z najważniejszych zadań dla niemieckiej marynarki i wermachtu było zdobycie portu w Narwiku, który leżał na kluczowym dla niemieckiego przemysłu szlaku transportu rudy żelaza ze Szwecji. Niemcy skierowali do Narwiku flotyllę 10 niszczycieli, która bez problemu pokonała słabą armię norweską.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o bohaterstwie Polaków i walkach o Narwik - zajrzyj do najnowszego Magazynu w nowym wydaniu Tygodnika "ABC"!