"To ludzie tworzą państwo. I nie jest to jakiś wzniosły slogan, tylko rzeczywistość. To my budujemy świat wokół siebie. Polska to my" - podkreśla Adam Góral, prezes i twórca Asseco, największej polskiej spółki technologicznej na łamach nowego wydania miesięcznika „Gazeta Bankowa”. Nowe wydanie „Bankowej” w sprzedaży od piątku 29 kwietnia.
To my – przedsiębiorcy, w dużej mierze tworzymy nasz kraj i nawet najlepszy rządowy plan nie wyjdzie jeśli nie włączymy się w jego realizację
– stwierdza Adam Góral w rozmowie z Marią Szurowską i Wojciechem Surmaczem, redaktorem naczelnym „Gazety Bankowej”.
Twórca największej polskiej spółki informatyczno-technologicznej stwierdza jednocześnie, że przedsiębiorcy powinni działać w myśl logiki zrównoważonego rozwoju, a nie skupiać się jedynie na pomnażaniu zysków firmy i własnych:
Niektórzy ekonomiści z pobłażaniem wyrażają się na przykład o planie Morawieckiego. Mówią, że »zrównoważony rozwój« to puste hasło. A moim zdaniem to piękne, ale też i w pełni praktyczne hasło. Nie ulega wątpliwości, że naszym celem musi być zrównoważony rozwój
Prezes Adam Góral bardzo podkreśla w wywiadzie humanistyczny i moralny wymiar skutecznych działań współczesnego menedżera:
Ja nie chcę robić biznesu kosztem człowieka. Chcę mieć poczucie, że pieniądze, które mam w kieszeni nie znalazły się tam, dlatego że komuś innemu ubyło – nie chce być otoczony ludźmi biednymi. Najbardziej cieszy mnie, że dookoła mojej działalności pojawiła się rzesza majętnych ludzi”
Dziennikarze „Gazety Bankowej” pytają: „Tylko, czy to jest jeszcze kapitalizm? „To jest kapitalizm” - pada odpowiedź.- „Taki z ludzką twarzą?” „Coś w tym stylu”.
W raporcie „Wszystko o Panama Papers” redakcja przedstawia blok tekstów tłumaczących mechanizmy największego w historii wycieku tajnych dokumentów finansowych. Wojciech Surmacz w analizie „Bomba z opóźnionym zapłonem” rozpoczyna analizę afery Panama Papers posługując się przykładem działalności w Polsce finansistów w stylu Petera Vogla i grubych ryb biznesu, w rodzaju Ryszarda Krauzego.
Mamy trzy „warstwy” rzeczywistości, które po nałożeniu na siebie pozwalają stworzyć mechanizm, ułatwiający nam – Polakom – zrozumienie, o co w tym wszystkim chodzi. No więc po pierwsze, najbogatsi ludzie – nie tylko biznesmeni, ale też politycy i tzw. celebryci (filmowcy, sportowcy, muzycy). To oni zasilają ten system swoim majątkiem. Po drugie, prywatni bankierzy – emisariusze szwajcarskich banków, którzy tym majątkiem zarządzają. No i po trzecie, jak w każdym dobrym szpiegowskim filmie, muszą być służby specjalne – co najmniej kilka, wzajemnie się zwalczających, bo tylko wtedy dochodzi do przecieku w mediach i wybuchu afery
W raporcie dziennikarze „Gazety Bankowej” odnajdują też zdumiewające i mroczne uwikłania biografii właścicieli kancelarii Mossack i Fonseca, udowadniają, że raje podatkowe nie znikną, bo zbyt wielu zbyt wpływowym ludziom zależy na ich istnieniu i analizują, dlaczego akurat Panama stała się bezpiecznym portem dla kapitałów z globalnej szarej sfery.
Longina Grzegórska-Szpyt w artykule „Szturm na 130 miliardów” analizuje szanse polskiej branży zbrojeniowej na pozyskanie kontraktów na modernizację polskiej armii na kolosalną kwotę 130 mld zł. Nasi producenci uzbrojenia i wyposażenia militarnego liczą, że języczkiem u wagi staną się argumenty, iż rodzimy przemysł zbrojeniowy to nie tylko kluczowe ogniwo w systemie obrony kraju, ale też potężne koło zamachowe do wprowadzania innowacji w gospodarce. Krzysztof Krystowski, prezes zakładów lotniczych ze Świdnika wskazuje, że przemysł zbrojeniowy obok lotniczego i kosmicznego wprowadzają do gospodarki średnio 5-7-krotnie więcej nowych technologii niż inne branże. Ciekawym zjawiskiem jest też wspólny front firm państwowego sektora zbrojeniowego z prężnie działającymi firmami prywatnymi.
Powstała po długich latach i dwóch etapach konsolidowania Polska Grupa Zbrojeniowa ma być otwarta na współpracę z prywatnymi firmami produkującymi specjalistyczne urządzenia dla wojska
– zauważa publicystka „Gazety Bankowej”.
W majowym wydaniu „Gazety Bankowej” polecamy także wywiad Małgorzaty Dygas z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, który diagnozuje:
Czysto biznesowe podejście do służby zdrowia jest pomyłką. W polskiej służbie zdrowia w mylny sposób zostały wprowadzone mechanizmy gospodarki wolnorynkowej (...) Będziemy przechodzić od systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego do budżetowego finansowania służby zdrowia
W najnowszym wydaniu redakcja „Gazety Bankowej” także wyniki Konkursów Technologicznych Lider 2015 i Hit Roku 2016 oraz obszerna relacja z Gali Techno Biznes.
„Gazeta Bankowa” - najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce: aktualne wydarzenia ze świata gospodarki i finansów w kraju i na świecie, ludzie i firmy, inwestycje i świat technologii, a także o tym, co robić w czasie wolnym: podróżach, modzie, motoryzacji, świecie sztuki i kultury. Nowy numer miesięcznika „Gazeta Bankowa” w sprzedaży od piątku 29 kwietnia, także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html